Kabardey-Balkarya ve Adıge Cumhuriyeti yetkilileri Kadirov’un oğlunu onurlandırmayı reddetti

Kabardey-Balkarya ve Adıge Cumhuriyeti yetkilileri, Grozni’deki bir gözaltı merkezinde tutuklanan bir kişiyi döven Çeçen lider Ramzan Kadirov’un oğlu Adam Kadirov’a destek vermeyi kabul etmedi ve onu ulusal nişan ile ödüllendirmediler. “Verstka” web sitesi, bu bölgelerin yetkililerine böyle bir talebin Ramzan Kadirov’un yönetiminin temsilcilerinden geldiğini yazıyor. Daha önce 15 yaşındaki Adam Kadirov Tataristan’ın ikinci en yüksek nişanı ve Karaçay-Çerkesya’nın en yüksek nişanını almıştı; ancak bunu hak edecek hizmetleri bilinmiyor.

Ramzan Kadirov’un temsilcileri Kabardey-Balkarya ve Adıge Cumhuriyeti yetkililerine başvurarak Adam’ı desteklemelerini talep etti: Adıgey yetkililerine yakın bir kaynağa dayandırılan “Verstka” haberine göre, bu bölgelerin başkanlarına genç Kadirov için “ne kadar yüksek olursa o kadar iyi” ulusal nişanlardan birini vermeleri teklif edildi. Bu talep ikinci bir kaynak tarafından da doğrulandı.

Verstka’ya göre Adigey Başkanı Murat Kumpilov kendisini “zor bir durumda” buluyor: ne Çeçen yetkilileri reddetmek ne de Adam Kadirov hikayesine dahil olmak istiyor, çünkü ona karşı olumlu bir tutum sergilemek federal merkez tarafından “belirsiz bir şekilde değerlendirilebilir”.

Verstka’nın kaynakları Kremlin’in “Adam ve Juravel konusunda sessiz kaldığını ama müdahale etmediğini” ve Kadirov’un oğlunu onurlandırma girişiminin Moskova’dan değil Grozni’den geldiğini iddia ediyor. Gazetenin muhataplarına göre Moskova, Kadirov’un bu tür eylemlerinden “hoşlanmıyor”, ancak müdahale etme planları yok.

24 Ekim’de Tataristan Devlet Başkanı Rustam Minnihanov, genç Kadirov’a “etnik gruplar ve dinler arası barış ve uyumun güçlendirilmesine yaptığı önemli katkılardan dolayı” Duslyk Nişanı’nı bizzat takdim etti. Bir hafta önce Tataristan Devlet Konseyi milletvekili Azat Khamayev, 19 yaşındaki Nikita Juravel’in Grozni’deki gözaltı merkezinde dövülmesinin ardından Ramzan Kadirov’un oğluna Çeçenistan Kahramanı unvanı verilmesine açıkça tepki göstermişti. Khamayev daha sonra “kardeş halklar arasındaki ilişkilere zarar verebileceğini” söylediği “duygusal açıklaması için” özür diledi.

25 Ekim’de Çeçen liderin 15 yaşındaki oğlu, bölgenin en yüksek ödülü olan Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Liyakat Nişanı’nı aldı. Bu nişan 2013 yılında tesis edilmişti. Kararnameye göre bu nişan yalnızca mesleklerinde en az 20 yıl çalışmış ve halihazırda herhangi bir onur unvanı ya da departman ödülüne sahip olan vatandaşlara verilebiliyor.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img