Kabardey-Balkarya sakini Kur’an yaktığı gerekçesiyle tutuklandı

2 Temmuz gecesi, Chegem köyü camisinde, yerel bir sakin Kur’an-ı Kerim ve dini kitapların üzerine benzin dökerek yaktı. Camideki güvenlik kamerası, saldırganın dini kitapları bir yığın halinde nasıl topladığını, sonra onları ateşe verdiğini kaydetti.

IMG 20230702 WA0050

Müslümanların Ruhani İdaresi, saldırganın akli dengesinin yerinde olmadığını ve bu saldırganın “kafasındaki sesin kendisine söylemesi” nedeniyle yaptığını söylediğini bildirdi.

Çegem bölgesi yönetim başkanı Yura Borsov, olayı Telegram kanalında doğruladı. Borsov, bu saldırgan eylemde dini bir arka plan olmadığını belirtti.

Kabardey-Balkarya Müslümanların Ruhani İdaresi (DUM), kundaklama olayını bildirerek, DUM başkan vekili Alim Sijajev’in olay yerine gittiğini ve imamlarla, köy idaresi başkanı ve kundaklamayı yapan saldırganın amcasıyla görüştüğünü bildirdi.

İdare ayrıca, camide “yasadışı eylemler gerçekleştiren” saldırganın gözaltına alındığını bildirdi.

“Muhtemelen zihinsel olarak dengesiz bir insan ve sarhoştu. DUM’un resmi Telegram kanalına göre, saldırganın eylemlerini bir “iç ses” nedeniyle yaptığını söylediğini doğruladı.

Saldırgan eylemle ilgili olarak ceza davası açılması için ilgili kayıtlar ve tüm materyallerin soruşturma komitesine iletildiği bildirildi.

Kaynak : Kommersant

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img