Dünya Çerkes Birliği Deprem Yardımı Hakkında Açıklama

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen büyük deprem felaketini takip eden süreçte Dünya Çerkes Birliği, Türkiye’deki kayıplar için anavatanımızın taziye dileklerini iletmek ve yapılabilecekleri görüşmek gayesi ile Türkiye’ye ziyarette bulunmak istediklerini tarafımıza iletmiştir. Gelen heyet İstanbul’da karşılanarak Genel Başkanımızla da görüştükten sonra 09.03.2023 tarihinde deprem bölgesine genel başkan yardımcımız, yönetim kurulu üyemizle birlikte bölge dernek başkanlarımızın katıldığı bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Gelen heyetin anavatanda bir yardım kampanyası yürüttüklerini ve bu kampanya ile toplanan yardımın federasyonumuz eliyle ulaştırılması talebi tarafımızdan tereddüt etmeden kabul edilmiştir.

Ancak ziyaretin üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen ne toplanan yardım aktarılmış ne de toplanan miktar bilgisi paylaşılmıştır. Bu sebeple defaatle yapılan görüşmelerde her seferinde farklı bir engel ileri sürülmüş ve çözüm önerilerimiz sonuçsuz kalmıştır.

Özetlemek gerekirse nakit dağıtmak arzu edilmiyorsa Federasyonumuzun konteyner kampanyası dahilinde, anlaşılan firmalara ödeme yapılabileceği yönündeki önerimiz “Türkiye Cumhuriyeti Devletine sorulduğu ve konteyner ihtiyacı bulunmadığının söylendiği” gerekçesiyle reddedilmiş ve ihtiyaç sahiplerinin listelerinin kendileriyle paylaşılması talep edilerek nakit yardım yapılacağı ifade edilmiştir. Bunun üzerine gerek bölgedeki gerekse depremzede vatandaşlarımızın yoğun olduğu illerdeki derneklerimiz ihtiyaç sahiplerinin listesini hazırlayarak federasyonumuz tarafından Dünya Çerkes Birliğine iletilmiştir. Daha sonraki görüşmelerde 22 Mayıs 2023’de, yardım sözünden 3 ay sonra, Avrupa Parlamentosu’nda yapılan panel organizasyonu nedeniyle Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un izin vermediği; yardımların depremzedeler yerine Ukrayna’yı destekleyen aktivistlere iletilme endişesi gibi KAFFED ile üye derneklerimize güvensizlik ve haksız itham içeren, akıl ve Çerkes halkının değerleriyle bağdaşmayan bahanelerin ileri sürülmesi üzerine tüm girişimlerimize rağmen birlikte hareket etme noktasında herhangi bir ilerleme kaydedilemeyeceği anlaşılmıştır.

Son kertede DÇB tarafından anavatanda toplanan yardımın Türkiye’deki dağıtımını kendi organizasyonu vasıtası ile yapma kararı verdiği bilgisi alınmıştır. Bu aşamada bu yardım faaliyetinin operasyonu ile federasyon olarak bir ilişiğimizin bulunmadığının bilinmesini isteriz.

Kaynak : KAFFED

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img