Kabardey-Balkar yetkilileri, 21 Mayıs’ta geleneksel hale gelen yürüyüş etkinliğini yasakladı

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezinin aktardığı bilgiye göre, Siyasi Baskı Kurbanları Derneği Kabardey-Balkar Şubesi Başkanı Marx Şahmurzov ve halk figürü Adam Medaliyev , Hauvti Şeriyev, Kabardey-Balkarya’nın başkenti Nalçik’te 21 mayıs Çerkes soykırımı ve sürgün gününde geleneksel hale gelen yas yürüyüşünün yasaklanmasını eleştirerek bu yasağın kaldırılması talebiyle Cumhurbaşkanı ve yetkililere çağrıda bulundular.

Çağrıda, tren istasyonundan başlayan ve Lenin Caddesi – Balkarskaya Caddesi – Şogentsukov Caddesi – Keşokov Caddesi ve “Hayat Ağacı” anıtında son bulan güzergahta yapılan halk yürüyüşünün yıllar içinde Çerkes halkının yaşadığı en büyük trajedinin kamusal alana taşıma ve anma etkinliği pratiğinin ayrılmaz bir unsuru olduğu belirtildi.

Çok uluslu cumhuriyette ve komşu bölgelerin hemen hemen hepsinin temsilcilerinin geleneksel geçit törenine katıldığı gerçeği göz önüne alındığında, savaş kurbanlarını anma etkinliğinin tüm bölge halkları arasındaki iyi komşuluk ilişkilerini güçlendirdiği vurgulandı.

Çağrı metninde COVID-19 kısıtlamalarının kalktığına vurgu yapılarak 21 mayıs etkinliklerine izin verilmesi gerektiği belirtildi : ‘Atalarımızın yaşadığı trajedinin layıkıyla anılmasının önündeki tek önemli engel, COVID-19 salgınındaki yeni bir dalga olabilir. Bilindiği üzere, artık vaka sayıları azalmaya başladı. Önceki iki yılda, kıskanılacak bir disiplin sergileyen Çerkesler, Cumhuriyet liderliğinin enfeksiyonun yayılmasını azaltmayı amaçlayan tüm planlarını takip ederek alınan tedbirlere uydu. Bununla birlikte şimdi, COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılması akabinde, 21 Mayıs Yas gününe adanan etkinliklerin tam ölçekli düzenlenmesi önünde hiçbir engel olmadığı açık görünüyor. Bu, 9 Mayıs Zafer Bayramı’ndaki kitlesel etkinlik deneyimiyle de kanıtlanmıştır.’

Rusya Federasyonu Anayasası’nda yer alan “Vatandaşların barışçıl yürüyüşlerde toplanma hakkına sahiptir.” 31. maddesine atıfta bulunan metinde Cumhurbaşkanı Kazbek Kokov’un babası ve aynı zamanda Kabardey-Balkarya Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı olan Valeriy Kokov’un 30 yıl önce tarihi hafızalarında acı çeken Çerkes halkının acılarını içtenlikle paylaştığı belirtilerek 21 Mayıs etkinliklerine bir kısıtlama getirilmemesi talebi iletildi.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img