«Herkes onlardan yüz çevirdi…»

88 yaşındaki Şaziye Nuh (Chilova) 8 yıldır Terek sanatoryumunda yaşıyor.

Zera Bakova, Suriyeden gelen göçmene yıllardır adaptasyon sürecinde yardım edenlerden birisi. Anlattığına göre yaşlı kadın odasında donuyor.

Sanatoryumda ısıtma ve sıcak su yok. Vatanına geri dönen birkaç aile Sanatoryum’da kaldı, ancak sayıları azalıyor – herkes ev bulmaya ve oradan taşınmaya çalışıyor.

Söz verdiği gibi Arsen Kanokov, Şaziye’ye altı aydır 15 bin ruble emekli maaşı ödedi ve ödemeye devam edecek.

Şaziye için tek odalı bir daire kiralamaya çalıştık, ancak mevcut şartlarda bu mümkün değil.10 bine rubleye bulmayı hedefledik, böylece yemek ve ilaç için 5 bin ruble kalacaktı… Ama 16 bin rubleye dahi ev bulamıyoruz.

Elbette ki, Şaziye’ye bir şekilde (düzensiz) yardım ediliyor, bir kereye mahsus nakit yardımları yapılıyor ancak sadece böyle bir yardımı umarak hayatınızı nasıl planlayabilirsiniz ? Size yardımda bulunan olacak mı yoksa olmayacak mı ?

Her zaman ağlıyor. Kronik rahatsızlıkları olan yaşlı kadın hayatının son yıllarında bu duruma düştü. Hala hayatta olduğu için utanıyor gibi görünüyor …

Uzun yıllardır yalnız yaşıyor, bu yüzden onu başka birisinin yanına taşınmasını sağlamak mümkün değil. Onunla yaşayacak kişilerin ondan hoşlanmayacağından da emin. Kendi kuralları, alışkanlıkları var. Yaşına rağmen kendine bakabiliyor. Odası her zaman mükemmel bir düzen içinde. Odayı, üzerinde yemek yaptığı küçük bir ocakla ısıtır. Banyo duvarları rutubetten nemli…

Şaziye birkaç kez neden sanatoryumda ısıtma sisteminin çalışmadığını sordu. Aldığı cevap gayet açık ve netti ‘ ısıtma olmayacak ‘

Boris Bischokov, sanatoryumun Teploenergo’ya borcu olduğunu söyledi:

”Neredeyse 1 milyon ruble borç var. Bu nedenle ısıtma sistemimizi kapattılar. Sanatoryum koronavirüs sebebiyle boş. 6 odada kalan 8 kişi haricinde kimse yok. Borcumuzu ödesek bile 8 kişi için ısıtma sistemini çalıştırmamız mali bir yük getireceği için mümkün değil. 4.000 metre karelik bir alanın ısıtılması yaklaşık 120 bin rubleye mal oluyor. Bu parayı nereden bulabilirim ? Belki de artık ben geri dönüşçülerin problemlerinde suçlu bulunmamalıyım ? Yıllardır hiçbir belge olmadan bizimle yaşıyorlar. Herkes onlardan yüz çevirdi. Onlara yiyecek ve ilaç konusunda yardım eden birkaç kişi dışında…”

Marianna Kalmıkova

Gazete Yuga

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img