Çerkes Memlük mirası otele dönüştürülüyor

Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’nın Tarihi Kahire Genel Müdürlüğü Eski Kahire’nin Bab al Nasr bölgesinde bulunan Wakala Al Sultan Kayıtbay Kompleksi için yapılacak restorasyon projesini kamuoyuna duyurdu.

Çerkes Memlük Sultanlarından Kayıtbay’ın inşa ettirdiği eser 100 milyon Mısır Lirası (yaklaşık 50 milyon Türk Lirasına tekabül eder) harcanarak bir otele dönüştürülecek.
Projenin direktörü Mahmut Abdel Baset yaptığı açıklamada restorasyon projesinin 1 yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Baset; projeyi finanse eden İskan Bakanlığı ile işbirliği yapılarak 1953 yılında İslami ve Kıpti eserler altında tescil edilen Wakala’nın eşsiz bir miras otele dönüştürüleceğini ve projenin İslami ve Kıpti Eserler Daimi Komitesi tarafından onaylandığını sözlerine ekledi. Kompleksin tarihi Mısır daki Çerkes Memlük döneminde 1481 yılına kadar uzanıyor.


Eski Kahire’deki Bab Al Nasr caddesi üzerindeki Gameleya semtinde bulunan bu antik apartman kompleksi oldukça geniş bir yapı olarak Çerkes Memlükleri döneminden kalma ve Sultan Kaytbay tarafından ticari bir depo olarak inşa ettirilmiştir.

Yapı sonraları ise tüccarlar ve gezginlere ev olarak tahsis edildi.

Kaynak: Egypt Independent

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img