Halk Sanatçısı Zamudin Guçev sergisi açılıyor

15 Kasım’da Adıge Cumhuriyeti Halk Sanatçısı Zamudin Guçev’in 70. yıldönümüne adanan kişisel sergisi Adıge Cumhuriyeti Resim Galerisi’nde açılacak.

Kuzey Kafkasya’da bir araştırmacı, eski bir sanat olan Adıge hasırı “poublé” dokuma ustası, Adıge halk müzik aletleri yapımcısı ve halk el sanatları konusunda tanınmış bir otorite olarak bilinmekte olan Zamudin Guçev, Rusya Sanatçılar Birliği üyesi ve Rusya Sanat Akademisi diploması sahibidir.

Screenshot 20231114 0256522

Guçev sanatında saf geleneği tercih ediyor, diğer materyalleri dahil etmekten kaçınıyor, sadece ritmik adımın hacmini ve çok değişkenliğini artırarak ifade gücü elde ediyor.

Bir çok etnografik keşif gezisine katılan sanatçı, 1990 yılında yayınlanan “Adıge Mat Sanatı” kitabının temelini oluşturan zengin bir malzeme toplamıştır.

İşinin tutkunu olan Zamudin Guchev, kendi çabalarıyla bir müze-atölyeye dönüşen ve ustanın bilgi ve zengin deneyimlerini aktardığı “Yaşayan Ocak” adını alan yaratıcı bir atölye kurdu. Birçok öğrenci için dersler sadece bir beceri okulu değil, aynı zamanda bir manevi gelişim okulu, bir ulusal öz farkındalık okulu haline geldi.

Screenshot 20231114 0255152


Ayrıca, Kim Tletseruk’un adını taşıyan Adige Cumhuriyet Çocuk Sanat Okulu’nun “Adige Folkloru” bölümünün “Nasıp” topluluğunun başkanıdır ve Şkepşıne’de ulusal müzik sevgisinin korunmasına ve aktarılmasına yardımcı olmaktadır.

Sergide matlar, şkepşınler, tarihi fotoğraflar, Z.Guçev’in kitapları, Adige Cumhuriyeti Ulusal Müzesi, Devlet Doğu Sanatı Müzesi Kuzey Kafkasya Şubesi ve Adige Cumhuriyeti Resim Galerisi koleksiyonlarından yaklaşık 50 eserin yanı sıra ustanın kişisel koleksiyonu da yer alacak.

Screenshot 20231114 0255592

Sergi 15 Kasım saat 15:00’te açılacak ve 10 Aralık’a kadar devam edecek.

@kultura.kbr

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img