Adıgey dağlarında antik tapınaklar ve ortaçağ mezarları bulundu

Arkeologlar kutsal alanlarda çok sayıda eser buldu.

Kafkasya arkeolojik keşif gezisi Adıgey’de Aziş Sırtı bölgesinde tamamlandı. Keşif, Devlet Doğu Sanatları ve Kültürel Miras Müzesi’nin Kuzey Kafkasya şubesinden bilim insanları tarafından yürütüldü.

Keşif gezisi sırasında uzmanlar iki antik tapınak ve üç mezar kazarak çanak çömlek parçaları, bir İskit plaketi, bir Kolkhid fibulası dahil olmak üzere birçok eser buldular. İki ortaçağ mezarı M.S. XII-XIV. yüzyıllara, bir diğeri ise Erken Demir Çağı’na tarihlenmektedir.

Kafkasya arkeolojik keşif gezisi, Adıgey’in dağlık bölgesini keşfeden ilk keşif gezilerinden biridir. Adıge Cumhuriyeti Başkanı Murat Kumpilov, büyük inşaat projeleri öncesinde yapılan çalışmaların bir parçası olarak bu bölgede daha pek çok kazı yapılacağından emin olduğunu ifade etti :

“Ünlü Nart destanı burada şekillendi. Büyük İpek Yolu da bu bölgeden geçmiştir. Tüm dünya, XIX. yüzyılın sonlarında Maykop höyüğü Oşad’daki bulgulardan adını alan Maykop arkeolojik kültürünü biliyor.” Adıge Cumhuriyeti başkanına göre uzmanlar Adıgey’i arkeolojik bir merkez olarak adlandırıyor.

Kaynak : Югополис

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img