Ana Sayfa Dünya-Diaspora Gürcistan Cumhurbaşkanı: Rusya, Güney Osetya ve Abhazya’dan çekilmeli

Gürcistan Cumhurbaşkanı: Rusya, Güney Osetya ve Abhazya’dan çekilmeli

0
Gürcistan Cumhurbaşkanı: Rusya, Güney Osetya ve Abhazya’dan çekilmeli
TBILISI, GEORGIA – NOVEMBER 28, 2018: Independent candidate Salome Zurabishvili speaks in her campaign office after the end of voting in a second round of the 2018 Georgian presidential election. Mikhail Japaridze/TASS Ãðóçèÿ. Òáèëèñè. Êàíäèäàò â ïðåçèäåíòû, ëèäåð ïàðòèè "Ïóòü Ãðóçèè" Ñàëîìå Çóðàáèøâèëè â ñâîåì øòàáå ïîñëå îêîí÷àíèÿ ãîëîñîâàíèÿ íà âòîðîì òóðå âûáîðîâ ïðåçèäåíòà Ãðóçèè. Ìèõàèë Äæàïàðèäçå/ÒÀÑÑ

Radio Liberty’nin haberine göre, Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Ukrayna’daki savaşın sona ermesinden sonra, Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya topraklarını Tiflis kontrolüne geri vermek zorunda kalacağını söyledi.

Zurabişvili, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Rusya, savaşı tamamen olmasa da neredeyse tüm savaşları kaybetti. Gürcistan meseleleri de müzakere masasında olmalı. Rusya, sınırlarının nerede olduğunu içselleştirmeli.”

Gürcistan Devlet Başkanı, Batı toplumunu, Vladimir Putin’den Ukrayna ile barış anlaşmasının koşullarından biri olarak ülkenin uluslararası kabul görmüş topraklarından askeri birliklerin çekilmesini talep etmeye çağırdı. Zurabişvili, aksi takdirde Batı’nın “2008 ve 2014’te olduğu gibi büyük bir hata” yapacağına inanıyor.

Gürcistan ile Rusya arasında diplomatik ilişki yok. Aynı zamanda Tiflis, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlara katılmayı reddetti. Gürcü muhalefeti mevcut yetkilileri Rus yanlısı olmakla suçluyor.

Kaynak : Кавказ.Реалии

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz