Çerkeslerin savaşta topları savunma ve taaruzda kullanması

Çerkesya topraklarında Rus tahkimatlarının inşası durumunda, dağlılar inşaat çalışmalarını aksatmak için işçileri topçu ateşine maruz bıraktı. Bu durum, General Velyaminov’un yukarıda bahsedilen Abadzekhia seferi sırasında (16 Haziran – 25 Ağustos 1825), askerlerinin nehirde Maykop tahkimatını diktiği sırada gerçekleşti. Geleceğin Maykop’unun başlangıcına İki ay boyunca (Temmuz-Ağustos) Çerkesler her gün ormandan iki top çıkardı ve inşaatı durdurmak için Rus işçilere ateş açtı. Daha iyi nişan almak için onları Taglec Dağı’na kaldırdılar ve yüksekten ateş ettiler. Bununla birlikte, Abadzekhlerin tüm ısrarlı girişimleri başarı ile taçlandırılmadı – iki ay sonra tahkimat yapıldı ve Velyaminov’un ordusu sefere devam etti.

Benzer şekilde, Shapsugs ve Natukhai, Nizhne-Adagum tahkimatının inşasını Albay P.D.’nin bir müfrezesiyle bozmaya çalıştı. Babich (Nisan-Mayıs 1857). İlk başta, yoğun bitki örtüsünde ustaca saklanan ve yakın mesafelere gizlice giren yaylalar, askeri işçi şirketlerine tüfeklerden doğru bir şekilde ateş ederek onlara somut hasar verdi. Ancak ikincisi, çevreyi ormandan ve sazlardan bir top atış mesafesine kadar temizlediğinde, Çerkesler artık keskin nişancı ateşi yapamadılar ve bombardımana başladılar.

Her gün kalenin güneybatı yüzünün karşısındaki ormanın kenarına birkaç silah alıp ateş açtılar. İlk olarak, topçu görevlilerinin rolü yabancı paralı askerler ve daha sonra dağlıların kendileri tarafından oynandı. Barutun bolluğu, yoğun bombardıman yapmalarına izin verdi, bazen günde 60 mermiye kadar ateş etti. Ancak, ateşlerinin doğruluğu son derece düşüktü,Öte yandan, dağlılar, Çerkesya topraklarına düşman saldırılarına işaret etmek için topları kullandılar. Beklenmedik bir düşman saldırısı durumunda, Çerkesler, bir top salvosu yardımıyla, çevredeki tüm köylerde iyi duyulan bir alarm sinyali verdiler.

İkincisinden, işgal alanına giren ve savaşta düşmanla hareket eden milislerin müfrezeleri hemen ortaya çıktı.24 Ocak 1826’da General Vlasov’un müfrezesinin Shapsugia’ya önleyici işgali sırasında durum buydu. Nehri geçtikten sonra. Kuban, ordusu nehrin sol kıyısındaki orman çalılıklarına girdi. Afips, burada müstahkem bir kamp kurdu. Shapsığlar, Vlasov tarafından sürpriz bir şekilde yakalandı, çünkü kordon hattına saldıracaklardı ve tehdidi bilmeden köylerini korumasız bırakabilirlerdi.

Durum, dağlarda çınlayan ve onlara bir düşman istilası bildiren bir sinyal topu atışıyla kurtarıldı. Ardından Çerkes partileri önceki niyetlerinden vazgeçerek hızla Rus kampına çekilerek auls’a giden yolu kapattılar. Ayrıca, bir hafta ayakta kaldıktan sonra, Vlasov’un müfrezesi çizgiye geri döndü.

Sonuç olarak, aşağıdakilere dikkat edilmelidir. Uzun süren savaş sırasında Çerkesler kendi topçularını yetiştirdi, ancak gelişme düzeyi son derece düşüktü.

Çerkesler, Osmanlı silah ithalatı ve Rus ganimetleri pahasına topçularını yönettiler,

burada öncelik birincisine verildi, bu yüzden dağlıların neredeyse tüm silahları Türk malıydı. Adigelerin savaş alanında topçu kullanmasına ilişkin ilk gerçek, 1809’da Anapa yakınlarında kaydedildi. Topların en aktif kullanımı, 1840’ların başında, dağlıların Karadeniz kıyı şeridinin güney kesiminin tahkimatlarına defalarca saldırdığı zaman meydana geldi. 1850’lerde. Çerkesya’da topçu gelişimi, iki güç merkezinin oluşumu ile bağlantılı olarak organize bir başlangıç ​​​​yaptı – Mahomet Emin ve Sefer-bey Zanıko.

Taktik olarak, Çerkesler savaş alanında topçu kullanımına çok rasyonel bir şekilde yaklaştılar. Saldırı operasyonları sırasında, Kafkas hattının nesnelerini topçu ateşine – koruma noktalarına, Kazak köylerine ve kordon kalelerine maruz bıraktılar ve ayrıca geri çekilen baskın gruplarını ilerleyen düşmandan top ateşiyle kapattılar. Savunma operasyonları sırasında, işgalci düşmanın yürüyüş sütunlarına ve kamp alanlarına ve ayrıca Adige topraklarında tahkimatlar inşa eden çalışma ekiplerine toplardan ateş açtılar.

Kaynak: Adıgi.Ru.

Çeviri : Lıperit Perenuko

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img