120 bilim insanı Putin’den Lago-Naki ‘kayak pisti’ projesini iptal etmesini istedi

Rusya Federasyonu Onurlu Bilim İnsanları dahil olmak üzere Rusya Bilimler Akademisi üyesi yüzün üzerinde bilim insanı Adıge Cumhuriyeti yetkililerinin UNESCO Dünya Doğal Mirası “Batı Kafkasya” topraklarında bir kayak merkezi inşa etme planlarını iptal edilmesi talebiyle Vladimir Putin’e hitaben bir açık mektup yazdı.

Bilim camiasının temsilcileri, yazdıkları mektupta “bu tür eylemlerin kabul edilemeyeceğini ve Kafkas Koruma Alanı’nın ekosistemleri için tehlikelerini ve ayrıca böyle bir projenin Adıge Cumhuriyeti ve Krasnodar Bölgesi sakinleri için olası olumsuz sonuçlarını” ortaya koydu.

Mektup, Lago-Naki Yaylası’nın doğal sistemlerinin biyolojik ve jeolojik kırılganlığı hakkında bilimsel verilerin yanı sıra, bu yerin Rusya için benzersiz olduğuna dair reddedilemez bilgileri içeriyor.

Biyologlar, jeologlar, ekolojistler, rezervlerin ve doğal alanların her şeyden önce doğal durumunun standartları olması gerektiğine inanıyorlar ve bu nedenle ekolojik turizmin korunan alanlarda sermaye nesnelerinin inşasını içermemesi gerektiğini belirtiliyorlar.

Buna ek olarak, bilim insanları yazdıkları mektupta, Rusya Federasyonu Başkanının kararnamelerinin yerine getirilmediğini, özellikle de çevresel incelemenin ve geniş bir kamuoyu tartışmasının yapılmadığını ifade ediyorlar.

Mektup UNESCO’nun web sitesinde yayınlanırken, açık mektuba destek olmak isteyen bilim insanlarına, mektubun içeriğine katıldıklarını açık bir şekilde belirtecekleri, ad-soyad, akademik derece ve tercihen çalıştıkları pozisyonu belirttikleri bir e-maili [email protected] adresine iletmeleri çağrısında bulunuldu.

Daha önce Lago-Naki platosunda yapılacak inşaatın, bölgedeki eşsiz doğayı yok edeceğini savunan ve yapılan hukuksuz işlere dikkat çeken imza kampanyası başlatılmıştı. UNESCO web sitesinde de bu imza kampanyasına katkıda bulunulması çağrısında bulunuldu. Şu ana kadar imza kampanyası 44.000 kişi üzerinde destekçi buldu.

Ayrıca bakınız, Putin’in kışlık sarayı koruma altındaki Adıgey dağlarında inşa ediliyor ve Adıge Cumhuriyetin’de, UNESCO Dünya Mirası Alanı’nın bir parçası olan Lago-Naki’de kayak pisti yapılacak.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img