Çerkes sabotajcılar ‘Psıkhadze’

Kazaklar sabotajcı ‘Psıkhadze’ler için şöyle derlerdi : “Ekilmemiş büyür, biçilmemiş kaybolur”. Bu cesur savaşçıların kahramanlıkları sadece batılı gezginlere ve gönüllülere değil, aynı zamanda düşmanlarına da ilham verdi. Rus-Çerkes Savaşı sırasında askeri hatlarda sabotaj eylemleri düzenlediler.

Psıkhadze kelimesinin kökeninin iki versiyonu vardır : ilk versiyona göre, faaliyet gösterdikleri sulak alanla açıklanabilen “su köpekleri sürüsü” anlamına gelir, diğer bir versiyona göre, Psıkhadz kelimenin tam anlamıyla “suya atmak” anlamına gelen ölüm cezası ile ilişkilidir. Bu tür bir ceza çok nadir durumlarda, korkunç biçimde bir suç işleyen kişiler için kullanıldı. Suçlu bacaklarından ve kollarından bağlanır, boynuna dolanmış ipe taş bağlanır ve ardından suçlu köprüden suya atılarak ölüme mahkum edilirdi. Bu ikinci versiyona göre Psıkhadze kesin ölüme eşdeğer bir anlam ifade ediyor.

Psıkhadze’ler çoğunlukla geceleri, saatlerce sürünerek ve saklanarak, patlayıcı sabotaj eylemi de dahil olmak üzere, hedefe keskin nişancı saldırısı ve pusu kurmak için doğru anı bekleyerek faaliyet gösterdiler. Saldırının hedefleri arasında kaleler, gözetleme kuleleri, gözcüler, askeri gruplar veya tek askerlerdi. Saldırıdan sonra, Psıkhadze’ler fark edilmeden geri çekilirlerdi.

Rus askeri hattının çoğu, kıyıları çalılar ve sazlarla kaplı bitki örtüsü açısından zengin olan Kuban Nehri üzerinde bulunuyordu.

Bu alan, düşman bölgesine sorti yapan küçük bir Çerkes müfrezesi için iyi bir gizli rota görevi gördü. Rus askeri hattında görevli Rus subayı Potto şunları yazdı:

“Burada muhafızlık görevini yerine getirmek zor ve tehlikeliydi, çünkü taşkın yatakları vahşi Psıkhadze’lerin kulelerinin önünde saklanmalarını mümkün kılıyordu. Ancak en ufak işaretler: rüzgarın yükselttiği toz, kıyı sazlıklarının gürültüsü, çalıların hışırtısı, bir kuşun endişeli çığlıkları – her şey tehlikeye karşı hassas olan muhafızların ve hem işitme hem de görme duyusunu uyarıyordu.»

Psıkhadze’ler çok miktarda yiyecek ve herhangi bir yük taşımazlardı ve bu nedenle artan hareketlilik kabiliyetine sahiplerdi. Nehirlerde su aracı kullanmak yerine, kaba bir çalı odunu bütününden oluşan küçük sallarla hedeflerine varırlardı.

Müfrezenin büyüklüğü operasyonun amacına bağlı olarak değişiyor ancak 50 kişiyi geçmiyor, çoğu zaman bunlar 3 ila 20 kişiden ve ayrı gruplardan oluşuyordu. Bazen tek başına bir keskin nişancı görevini yerine getirirlerdi. Çerkeslerin yanında savaşan Avrupalı bir gönüllü olan A. Fonvil, anılarında Psıkhadze’leri şöyle anlatıyor:

“Bir sabah, Albay Przewolski, İsmail Bey ve biz Avrupalı biri, Rus mevzisini incelemeye gittik. Bize büyük bir dağlı müfrezesi eşlik ediyordu ve rehberleri bu ülkede doğan ve bu nedenle bölgeyi herkesten daha iyi bilen zeki ve canlı Şapsığ Ilyeppi’ydi. Daha iyi bir rehber seçilemezdi; Ilyeppi, Rus birliklerinin bölgeye geldiği andan itibaren, konumlarının yakınlarında her zaman onları gözlüyordu. Bütün bir gün ve gece çalılıklarda, kayaların arkasında saklanır, kurbanını büyük bir sabırla bekler ve aradı. Olağanüstü el becerisiyle silahından rastgele tek bir kurşun bile ateşlemez, onu bekleyen ve atışını yönelttiği her Rus, muhtemelen onun tarafından ölürdü. Bununla birlikte, Ilyeppi bu eylemlerinde yalnız değildi; Rus birliklerinin bulunduğu bölgelerin her yerinde, çeşitli durumlardan yararlanarak, onları sürekli rahatsız eden ve çoğu zaman kamplarına bile sızabilen birkaç tüfekli kişi vardı.”

f0f51f4cd0b984e32b0f03235663788a 1

Psıkhadze sabotaj müfrezeleri kordon hattına büyük hasar verdi, bu nedenle Rus hat komutanlığı karşı önlemler almaya karar verdi: “cezalandırıcı” operasyonlar olarak adlandırılan bazı önlemler yararsızdı. Genellikle atamanlar ve generaller derin “cezalandırıcı” operasyonlar gerçekleştirdi. Kuban ötesi bölgeye girerek onlarca hatta yüzlerce Çerkes köyünü yaktılar, ancak bu tür önlemler herhangi bir sonuca varmadı, Çerkesler hem askeri hatta saldırmaya devam ettiler hem de daha büyük bir öfkeyle ilerlediler.

Rus hat komutanlığı bir başka misilleme önlemi olarak karşı ‘izci’ sabotaj müfrezeleri kurdu.

Onlar için asıl görev devriye gezmek ve keşif yapmaktı. İzciler zorlu bir eğitimden geçen güçlü ve dayanıklı savaşçılardı, Psıkhadze’lerin sabotaj eylemlerine karşı koymak için etkili bir önlem haline geldiler. Elbette, izcilerin varlığı tüm sorunları çözmedi, ancak sadece askeri hatta yapılan saldırıların sayısını azaltmaya yardımcı oldular. İzcilerin kullanımı ve taktikleri Çarlık komutanlığı tarafından o kadar beğenildi ki, izciler mümkün olan her yerde kullanılmaya başlandı.

Bazı tarihçilere göre izciler, görünüşlerini Çerkes sabotajcı Psıkhadze’lere borçlu olan Rusya’nın ilk özel kuvvetleridir.

18. ve 19. yüzyıllarda Çerkeslerin Kurtuluş Savaşı, çok önem verdikleri açık savaş prensiplerini değiştirmeye zorladı. Ateş gücünün olmaması açık savaşın kazanılmasını zorlaştırdı ve savaş taktiklerinde bir değişiklik hayati önem taşıyordu. Sonraki dönemlerde dünya askeri tarihinde yer alacak olan sabotaj müfrezelerinin kullanılması, bu değişikliğin doğru bir karar olduğunu gösterdi.

Kaynak : adygi.ru

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img