Kitap : Çar’ın Soykırımı – Rusya’nın Kafkasya’da Çerkeslere Karşı Savaşı 1765-1864

Alman yazar Daniel Zander’in Ağustos 2022’de yayınladığı Almanca kitabı olan ” Der Völkermord des Zaren: Russlands Krieg gegen die Tscherkessen im Kaukasus 1765-1864 ( Çar’ın Soykırımı – Rusya’nın Kafkasya’da Çerkeslere Karşı Savaşı 1765-1864 )” Çerkes tarihinin en çetin yıllarına ışık tutuyor. Uzun bir araştırmanın sonucunda 578 sayfalık kitabını yayınlayan Daniel Zander’in kitabı olan Çar’ın Soykırımı, Çerkes tarihinin ilgili aşamasını araştıran Almanca yazılmış kitaplar arasında en güncel ve kapsamlı çalışmaları içeriyor olması ile ön plana çıkıyor.

Kitap hakkında

Kafkasya’nın batısında yer alan Çerkes halkı -kendilerine Adıge diyorlar- her zaman yabancı güçlerin kendi bağımsızlıklarına yönelik tehditlerine karşı savunmak zorunda kaldılar. Ancak 18. yüzyıldan itibaren yeni bir ölümcül tehditle karşı karşıya kaldılar: Rus İmparatorluğu’nun saldırgan yayılmacı politikaları.

Rusların Osmanlı İmparatorluğu ile olan çatışmalarına çekilen ve daha sonra uluslararası alanda izole edilen, hayatta kalmak için çaresiz bir ulusal mücadeleye zorlanan Çerkesler, Rus ordularının acımasız işgaline on yıllar boyunca direndiler. Sonunda Çarlık İmparatorluğu’nun baskıcı üstünlüğü karşısında teslim olmaya zorlandılar ve 1864’te insanlık tarihinin en büyük suçlarından biri olan Çar’ın soykırımına katlanmak zorunda kaldılar.

Bu kitap, Doğu Kafkasya’da bugüne kadar çok daha ünlü olan Mürid savaşlarının gölgesinde kalan bir savaşı anlatıyor. Bölünmüş bir halkın destansı direniş mücadelesinin öyküsünü anlatıyor, bu çığır açıcı ama unutulmuş silahlı savaşın aşamalarını, liderlerini ve seferlerini anlatıyor ve Çerkeslerin son felaketinin – günümüz Türkiye’sine sürülmelerinin – izini sürüyor.

Batı’da daha önce neredeyse hiç bilinmeyen bu yüz yıllık çatışma ve onun trajik sonu ilk kez bu kitapta çok sayıda kaynak kullanılarak kapsamlı ve canlı bir şekilde sunuluyor.

“Çar Soykırımı” bu konuda yaklaşık 30 yıllık araştırmaların sonucudur. Çoğunluğu renkli olan elliden fazla tarihi illüstrasyonun yanı sıra 16 harita ve bir kronolojik tablo çalışmayı tamamlıyor.

Yazar hakkında

1967 doğumlu Daniel Zander, yaşam boyu süren tarih tutkusunu bir dereceye kadar resmileştirmeden ve kurgusal olmayan kitap ve makalelerin yazarı olarak derinleştirmeden önce on yıllarca özel sektörde çalıştı. Yazar, karısı ve iki kedisiyle İsviçre’deki Aargau kantonunda yaşıyor. Ayrıca yazar 2018 yılında ”Assegai’ye karşı makineli tüfek. Avrupa’nın Afrika’yı Fethi ve Boyun Eğdirilmesi, 1798-1914” kitabını yayınladı.

Kitap Amazon Kindle ile okunabilir :

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img