Çerkes(Adıge) bayrağı günü coşkuyla kutlandı

25 Nisan Çerkes(Adıge) bayrağı günü Çerkeslerin yoğun yaşadıkları ülkelerde coşkuyla kutlandı.

İstanbul Bakırköy Capacity AVM’de bir araya gelen Çerkesler 25 Nisan Çerkes (Adıge) bayrak gününü coşkuyla kutladılar. Bahçelievler Kafkas Çerkes Derneği’nin düzenlediği Çerkes(Adıge) bayrak günü organizasyonuna, KAFFED Genel Başkanı Ümit Dinçer ve Beylikdüzü Çerkes Evi başkanı Ömer Çötok katıldı.

Adıge Cumhuriyeti’nde Çerkes(Adıge) bayrak günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet yetkililerinin ve sivil toplum örgütlerinin birlikte yürüttükleri organizasyonlar çerçevesinde Etnospor etkinlikleri düzenlendi. Birlik anıtı meydanında düzenlenen etkinlikte Soydaşlar ile İlişkiler Komitesi başkanı Şhalaho Asker, Kumpıl Murat adına tüm katılımcıları selamlayarak Çerkes(Adıge) bayrak gününü kutladı. Etkinlikte ulusal el sanatları sergisinin yanı sıra dans gruplarının performansları sergilendi. Sonrasında gençlerin de katılımıyla Ceug düzenlendi.

Adıge Cumhuriyeti Ulusal Müzesinde Maykop Tıp Koleji öğrencilerine yönelik olarak “Adige Cumhuriyeti’nin Sembolleri: Bayrak bizim gururumuz” konferansı düzenlendi. Etkinlikte, öğrencilere bayrağın ortaya çıkış tarihi ve sembolizmi yanı sıra Adıge Cumhuriyeti Devleti Bayrağının resmi kabulü hakkında bilgi verildi.

Adıge Cumhuriyeti’nde Ulape köyünde Çerkes(Adıge) bayrağı günü etkinliği düzenlendi. Aynı zamanda Şovgen ilçesinde de Çerkes(Adıge) bayrağı günü etkinlikleri kapsamında gençler arasında spor müsabakaları düzenlendi. Kabıhabl ve Mamhığ köylerinde düzenlenen etkinlikler sonrasında Şovgen ilçe merkezine, Çerkes bayrağı asılı araçlarla konvoy yapılarak bayrak günü kutlandı.

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti’nde çeşitli etkinlikler ile Çerkes(Adıge) bayrak günü kutlandı.

Devlet Konser Salonunda düzenlenen etkinlikte Çerkes sanatçıların yer aldığı sahnede Çerkes (Adıge) bayrak günü kutlandı. Etkinlik sonrasında Ceug düzenlendi.

Kabardey-Balkarya Parlamentosu önündeki meydanda bir araya gelen gençlerin katılımıyla Ceug düzenlendi.

Karaçay-Çerkesya Cumhuriyetin’de ise Çerkess şehir anıtı ve Rus-Kafkas savaş anıtı ziyaret edilerek araç konvoyu oluşturuldu. Ayrıca Ali Berduko köyündeki 21 Mayıs anıtı etrafına Çerkes bayrakları dikilerek ziyaretçilerine Çerkes(Adıge) bayrağı günü ile ilgili bilgi verildi.

Ürdün’de Çerkes (Adıge) bayrağı günü farklı etkinliklerle kutlandı.

Ürdün’de bulunan Prens Hamza Bin El Hüseyin Okulu öğrencileri Çerkes(Adıge) bayrağı gününü kutladılar.

Ürdün Çerkes Hayır Derneği ve Çerkes Gençliği Derneği de düzenledikleri etkinlikler ile Çerkes(Adıge) bayrağı gününü kutladı.

Gürcistan’da bulunan Suhum Devlet Üniversitesinde düzenlenen etkinlikte Çerkes(Adıge) bayrak günü kutlandı.

Tiflis Çerkes Kültür Merkezi’nin katkılarıyla düzenlenen etkinlikte, Çerkes bayrağının tarihçesi ve günümüze dek olan yolculuğu anlatıldı ve Suhum Devlet Üniversitesinde Çerkesçe kursu açılması ile ilgili talep dile getirildi.

Abhazya’da düzenlenen etkinlikte Çerkes(Adıge) bayrağı günü kutlandı.

Abhazya’daki ‘Adıge Xase’, gençlik ve spor komitesince organize edilen etkinlikte, Abhazya başkenti ana caddelerinde ellerinde Çerkes bayrağı ile yüründü. Ardından Ceug düzenlendi.

Dünya Çerkes Birliği başkanı Hauvti Sohroko yaptığı açıklamada Çerkes(Adıge) bayrak gününü kutladı.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img