Adige Cumhuriyeti’nde “Etnosport birleştirir” binicilik festivali düzenlendi

Adıge Cumhuriyeti Devlet Bayrağının kutlandığı gün, hipodromda “Etnospor birleştirir” binicilik festivali düzenlendi. Yarışmanın organizatörleri, Adıge Tarım Bakanlığı’nın desteğiyle Adıge Cumhuriyeti Kültür ve Spor Komitesi, Adıge Cumhuriyeti ve Krasnodar Bölgesi “Şıwuey Xase” binicileri topluluğuydu.

ART 8894

Yarışmaların açılış törenine katılanlar tarafından Çerkes bayrağı tarihi anıldı. Çerkes bayrağı 19. yüzyılda ortaya çıktı. Tarihte yeni bir sayfa olarak, 25 Nisan 1989’da, Adıgeysk şehrindeki Adıge Xase konferansında yeniden canlanan ulusal bayrağın tarihçesinin anlatıldığı bir sunum düzenlendi. Bayrağın imalatı, bayrağı işleyen zanaatkar Derbe Saçnet’in emekleri sonucu yapıldı. Ve 1992’de tüm Adıge (Çerkes) halkının yeniden canlanan tarihi bayrağı da cumhuriyetin resmi bayrağı oldu. 2010 yılından itibaren Dünya Çerkes Birliği 25 Nisan’ı Çerkes Bayrak Günü olarak kutlama kararı aldı ve birkaç yıl sonra Adıge Cumhuriyeti Devlet Bayrak Günü olarak kutlamaya başlandı.

Adıgeysk şehri Adıge Xase temsilcisi Ahmed Staş ve zanaatkar Derbe Saçnet tebrik ve iyi dileklerle spor festivali konuklarına hitap etti.

Adıge Cumhuriyeti Halk Hareketi “Adıge Xase – Çerkes Parlamentosu” Başkanı Ramazan Tlemeşok bir konuşma yaparak, bugün Çerkes bayrağının Adıge Cumhuriyeti’nde yaşayan tüm halkların dostluk ve birliğinin sembolü olarak var olduğuna dikkat çekti.

“Şıwuey Xase” başkanı Albert Thapşoko, maratona katılanlara teşekkür etti ve taşıdıkları bayrağı Adıge Cumhuriyeti Ulusal Müzesi müdürü Fatimet Cigunova’ya sundu.

Atlıların geçit töreniyle başlayan festivalde “Şağdiy Takımyıldızı – Adigey 2023” etkinliği sonuçlarına göre, Çerkes at ırkının en iyi temsilcileri seçildi. Bayrak taşıyıcıların ulusal binicilik turnuvası “Bırakzekh” düzenlendi.

Yarışma programında Kabardey (1600 m’de) ve Anglo-Kabardey (2400 m’de) at ırkları yarışı düzenlendi. Geleneksel okçuluk, bilek güreşi ve halat çekme müsabakaları yapıldı.

Her yaştan katılımcı için düzenlenen kültür ve eğlence programında ulusal sanat ve el sanatları sergisi düzenlendi. Dileyenler Çerkes milli mutfağının lezzetli yemeklerini tatma fırsatı buldu.

Kaynak : Sovetskaya Adygea

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img