UNESCO koruma alanı olan Lago-Naki platosunda ağaçların kesilme planı ortaya çıkarıldı

Ekolojistler, UNESCO tarafından korunan Adıge Cumhuriyeti’ndeki Lago-Naki platosuna turistik tesis inşa etmek için düzinelerce hektar ormanı kesme planlarını ortaya çıkardılar. Bu plan, Rus yetkililerin turizm ajansı ve diğer kuruluşlardan gelen resmi yazışmalardan tespit edildi.

UNESCO Dünya Mirası Alanı “Batı Kafkasya” nın bir parçası olan Lago-Naki platosunda inşa edilmesi planlanan kayak merkezi için onlarca hektarlık ormanın ve değerli çayırların yok edilmesi planlanıyor, ayrıca platonun idari olarak Soçi’ye bağlanması da yazışmalarda yer alıyor. Bu durum Federal Turizm Ajansı, JSC “Corporation Tourism.RF” ve NJSC “Krasnaya Polyana” aralarındaki yazışma belgelerinin yanı sıra Soçi’nin genel planındaki değişikliklerden anlaşıldı.

“Sivil Girişim” başkanı Dmitry Şevçenko, Haziran 2022’de Kazan’da yapılması gereken ancak iptal edilen UNESCO Dünya Mirası Komitesi oturumu için belgelerin hazırlanmakta olduğunu söyledi. Lago-Naki’deki değişikliklerin 190 sayfalık bir açıklaması da dahil olmak üzere bu belgelerden bazıları çevrecilerin eline geçti.

Şevçenko konuyla ilgili yaptığı açıklamada “2010’dan beri Rusya, Lago-Naki platosunda inşaata başlamak için Dünya Mirası alanının sınırlarını revize etmeye çalışıyor. Geçen yıl, UNESCO ve Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin misyonlarının bu değişiklikleri tartışmak için bölgeye gelmesi bekleniyordu, yazışmalarda böyle bir kararın taslağı vardı ” dedi.

Şevçenko’ya göre, otellerin inşası için, rezervin korunan bölgesinde yaklaşık 62 hektarlık ormanın kesilmesi ve kayak pistleri, yollar ve teleferik destekleri için – Kırmızı Kitap’ta (E.N.*) yer alan bitkilerin yer aldığı 46 hektarlık değerli çayırların yok edilmesi planlanıyor.

Şevçenko, “Ama en şok edici şey, Maykop’tan Soçi’ye Guzeriplh-Krasnaya Polyana istikametinde bir yol inşa etme planları var. Bu, Kafkas Biyosfer Rezervinin orta kısmından geçecek” diyor.

Ekolojist, yetkililerin bu niyetlerden vazgeçmediklerini, Guzeriplh’e giden bir yol inşasının, şu anda tartışılmakta olan Soçi’nin genel planı dahilinde ele alındığını da sözlerine ekledi.

Ekolojistler, tesis inşaatının Batı Kafkasya’nın eşsiz doğal mirasını yok etme tehdidi oluşturduğunu belirtiyorlar.

Mart 2021’de Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Lago-Naki platosunda bir biyosfer test sahası oluşturulmasına ilişkin bir kararname imzaladı. Yeni statü, burada spor tesislerinin inşasına izin veriyor. Bu karar ise hali hazırda UNESCO tarafından onaylanmadı.

Adıge Cumhuriyeti başkanı Murat Kumpilov ve NJSC “Krasnaya Polyana” firması genel müdürü Andrey Krukovski, Lago-Naki platosunda kayak merkezinin inşası konusunda bir anlaşma imzaladı. Şirket, Krasnodar Bölgesi’nin eski valisi ve Rusya eski Tarım Bakanı Alexander Tkaçev ile ilişkili.

E.N. : Kırmızı kitap, nesli tükenmekte olan hayvan, bitki ve mantar türlerinin yanı sıra Rusya Fedarasyonu topraklarında bulunan bazı yerel alt türlerin belgelendiği, devletin bastığı kitap.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img