“Çerkes (Adıge) Tarih ve Coğrafya Derneği” Gürcü arşivlerini inceleyecek.

4 Eylül’de Nalçik’te “Çerkes (Adige) Tarih ve Coğrafya Kurumu”nun tanıtımı yapıldı.

Derneğin kurucusu ve yöneticisi Asker Khashirov yaptığı açıklamada derneğin temel amacının Çerkes kültürünü yaygınlaştırmak, Çerkes etnosunun tarihi, kültürü ve tarihi coğrafyası hakkında nesnel bilimsel gerçekleri halka sunmak olduğunu belirtti.

Çerkes Tarih ve Coğrafya Kurumu yakın zamanda Gürcistan Ulusal Arşivlerindeki tarihi belgeleri incelemeye başlamayı planlıyor.

Khashirov’a göre, bilimsel ve eğitim faaliyetlerinde, “Çerkes (Adığe) Tarih ve Coğrafya Derneği”, Çerkeslerin tarihsel toponiminin korunmasına özellikle dikkat göstermeyi planlıyor, bu sayede insanların vatanıyla olan bağlantısına ve bilgilerine daha kolay ulaşması düşünülüyor.

Ayrıca Çerkes bilim camiasının ciddi bir personel sıkıntısı sorunuyla karşı karşıya olduğunu ve bunun da arkeolojik araştırmaların niteliğini ve niceliğini önemli ölçüde etkilediğini de kaydeden Kashirov’a göre, “Çerkes (Adige) Tarih ve Coğrafya Kurumu”, Çerkes araştırmalarına farklı bölgelerden genç tarihçi ve arkeologları dahil ederek bu durumu daha iyiye götürmeyi hedefliyor.

Bu nedenle sunuma Adıgey Cumhuriyeti’nden araştırmacılar da katıldı ve “Circassian United Media Space” adlı yeni bir organizasyonun da tanıtımını yaptılar.

Örgütler kaynaklarını Çerkes kültürünün, tarihinin ve Çerkeslerin tarihi coğrafyasının popülerleşmesi etrafında birleştirmek için uğraşıyorlar.

Derneğin yöneticisi ve kurucusu Asker Khashirov, Gürcü arşivlerinde Çerkeslerin kültürü ve coğrafyası hakkında daha önce yayınlanmamış bir çok tarihi belgenin hala saklandığını belirtti.

Özellikle, Gürcü arşivleri halkı “Rus-Kafkas Savaşı” tarihi ile tanıştırmaya yardımcı olacak. “Çerkeslerin tehcir dönemine ilişkin belgeleri objektif olarak incelemek istiyoruz.

Bu çok dokunaklı bir nokta. “Rus- Kafkas Savaşı” çok uzun bir süre devam etti. Ve farklı aralıklarla, farklı şekillerde yürüdü.

Ancak bu yıllarda savaş Çerkesler için çok şiddetliydi. O zamanın Rus çarı Çerkesleri Osmanlı İmparatorluğu’na sürgün etme kararını verdi ”dedi.

Khashirov, “Bu savaş hakkındaki bilgileri, çeşitli imalar olmadan gerçeklere, bilimsel bilgilere dayanarak genişletmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Tanınmış bir dilbilimci, devlet adamı ve halk figürü olan profesör Bırsır Batırby’de cemiyetin açılışında bir konuşma yaptı. Konuşmasında özellikle Çerkes dilinin, Çerkes tarihi ve kültürünün temeli olarak önemini vurguladı.

Açılışta “Kafkas Savaşı” kavramı, devrim öncesi tarihçi Rostislav Andreevich Fadeev tarafından 1860’ta yayınlanan “Kafkas Savaşı’nın Altmış Yılı” kitabı da tanıtıldı.

Kaynak :caucassiatimes

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img