Bulgaristan Stefan Çerkezov’un fedakarlığına ithafen 15 Ağustos Tıp Çalışanları Günü’nü kutluyor.

Veliko Tırnovo Tıp Fakültesi mezunları, uzun süredir devam eden bir geleneğe göre, mezuniyet diplomalarını aldıktan sonra, soydaşımız ve Bulgaristan Kahramanı Stefan Çerkezov’un anıtında Hipokrat Yemini’ni ciddiyetle okuyorlar.

Stefan, Teş’u sülalesindendi. 26 Nisan 1937’de Bulgaristan’ın Strelts köyünde, XIX. yüzyıldaki Rus-Çerkes savaşları sonrasında Karadeniz kıyılarından sürülen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

15 Ağustos 1963’te 26 yaşındaki Dr. Stefan Çerkezov (Teş’u) , Veliko Tırnovo’da düzenlenen bir tıp konferansından memleketi Strelets’e dönüyordu. Akşam olmak üzereydi. Dağ yolundaki keskin bir virajda, içinde seyahat ettiği yolcu otobüsü yolun karşı tarafından hızla gelen bir kamyonla çarpıştı. Kaza korkunçtu. Kazanın sonuçları daha da öngörülemez ve büyük ölçekliydi: aşırı kalabalık olan otobüste neredeyse elli kişi seyahat ediyordu. Kaza neticesinde otobüs devrildi ve anında alev aldı.

21269 660 370

Bu kritik anda soğukkanlılığını koruyan tek kişi Çerkezov’du. Gözü pek adam defalarca alevler içindeki otobüse koştu, yaralanmış çocuk, kadın ve yaşlıları dışarı çıkardı. Yerel trafik polisinin raporuna göre Çerkezov, kırk yedi insanın hayatını kurtarmayı başardı !

Görgü tanıklarına göre, genç doktor yanan otobüsten çıktığında kelimenin tam anlamıyla canlı bir meşale gibi yanıyordu.

Stefan ertesi gün, 16 Ağustos’ta ağır yanık yaralarından ötürü yaşamını yitirdi…

Çerkezov, Bulgaristan Kahramanı unvanıyla onurlandırıldı, adı Sofya ve Varna tıp enstitülerindeki sınıflara verildi, doğduğu köyde bir kültür evi, eğitim gördüğü Veliko Tırnovo’da, Sofya ve Streltsi’de anıtlar dikildi.

Stefan Çerkezov’un fedakarlığını onurlandırmak için 2014 yılında Bulgaristan Bakanlar Kurulu kararıyla 15 Ağustos’un Tıp Çalışanları Günü olarak ilan edildi. Bulgaristan’da her yıl, Dr. Çerkezov’un eşsiz özveri ve cesaretine ithafen kazanın gerçekleştiği tarih olan 15 Ağustos’ta Tıp Çalışanları Günü’nü kutluyorlar…

Stefan Çerkezov anısına yapılmış belgesel.

Kaynak : Gazeta Shapsugiya

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img