Baksan Çerkes höyüğü kazısının gizemi

Baksan’daki Adiğe ortaçağ höyüğünün yasadışı arkeolojik kazıları ile son zamanlarda meydana gelen olaylar, tarihe uzun zamandır saygı olmadığını göstermiştir. Kâr için sadece zengin olma arzusu var.

Anladığım kadarıyla herhangi bir kazı, uzmanların özenli çalışmasıyla, bulguların müzeye aktarılmasıyla, bilimsel çalışmalarda ve koleksiyonlardaki kazıların sonuçlarını kaydedilmesi bilimsel bir eylemdir.

Son zamanlarda bunlardan hangilerini gördük?

Yıllar içinde seramiklerden, eski paslı silahlardan ve geçmiş dönemlerden kalma insanların iskelet kalıntılarından daha önemli, kim bir şey bulmuştu? Sanırım az insan.

Ancak, kazılar Kabardey boyunca devam ediyor ve bu nesneler değerli metalden yapılmadığı sürece, antikaların korunmasına özen göstermeden barbarca, kaba bir şekilde kazıyorlar.

Bu arada, aynı durum Batı Çerkesya için de geçerlidir – birkaç bin yıldır ayakta duran dolmenlerin parçalara ayrıldığı ve götürüldüğü son vakaları hatırlayalım!

Böyle karanlık kazıcıların kültürel katmanın 6 (!) Metre olduğu İstanbul’a gitmesine izin verilirse ne olacağını düşünmek korkunç.

Bütün şehri çevireceklerdi ve Ayasofya bile yıkılmış olacaktı .

Ancak yasadışı veya düzensiz kazılar için kaçınılmaz cezai sorumluluk var. Neden her şeyi ve her yerde kazmamız mümkün?

Ekskavatörlerin Oshhatsu’yu ne kadar kaba bir şekilde kazmaya çalıştığını hatırlayalım! Ya da Julat’ı nasıl küreklediler! Kabardey’in her yerinde Baksan, Aric ve Çegem’deki höyüklerde düzinelerce kazı yapılıyor.

Kamu denetiminin, ilgili profilin uzmanlarının katılımıyla gerekli olduğunu düşünüyoruz, aksi takdirde; ilkeleri olmayan ancak kazı lisansı olan insanların bu barbarlığı devam edecek.

Meotlar Çerkeslerin doğrudan atalarıdır, M.Ö. 7. ve 8. yüzyılda yaşamış atalarımıza ait bu değerli nesnelerin önemsenerek, Çerkeslerin topraklarında bulunduğu ve müzeye aktarıldığı ve dünyanın yasadışı pazarlarında satılmadığı için şanslıdır.

Fotoğrafta – Meotlara ait bronz at dizginleri detayları.

FB IMG 1624263000318

Kaynak: Adygi.RU

14 Haziran 2020

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img