Kadirov’un dövüşçüsü yasaklı şarkıları dinlerken görüntülendi

Çeçen muhalif telgram kanalı 1ADAT, Çeçen dövüş spor kulübü “Akhmat” üyesi dövüşçü Hamzat Chimaev’in, çoğu bestesi Rusya’da ekstremist kapsamında olduğu gerekçesiyle yasaklanan Timur Mutsurayev’in şarkılarını dinlerken çekilen görüntülerini gündeme getirdi.

Chimaev’in araba kullanırken Mutsurayev’in şarkısını dinlerken çekildiği video Instagram’da bir hikayede yayınladı. Daha önce “Grozny, düşmanı tuttun” ve “Kudüs” gibi şarkılar ‘ekstremist materyallerin federal listesine‘ dahil edilmişti.

Şarkılarının çoğunda İslam’ı ve İçkeriya’nın Rusya’ya karşı direnişini anlatan Timur Mutsurayev, iki Çeçen savaşı arasındaki dönemde adı sıkça anılan sanatçılardandı. Mutsurayev de federal birliklere karşı savaştı, ardından Azerbaycan’a gitti, ancak 2008’de anavatanı Çeçenya’ya döndü, ticaretle uğraştı ve sanatsal faaliyetlerini tamamen durdurdu.

Rusya’da birçok sosyal medya kullanıcısı düzenli olarak Mutsurayev’in şarkılarını dinlediği gerekçesiyle yargılanıyor. Genellikle davalar birkaç bin ruble para cezasıyla sonuçlanıyor.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img