Adler’de sökülen Rus askeri anıtının olduğu alana konulan hatıra köşesi de toplatıldı

Soçi-Adler’de 30 Haziran’da Çerkes-Rus savaşında Çarlık ordusunda savaşmış Rus askerleri için yapılan “Kutsal Ruh Kalesi” anıtı, Çerkeslerin arasında öfkeye neden olmuş ve 8 Temmuz’da anıt yetkililerce sökülmüştü.

“Karadeniz Çerkesleri Adıge Xase” lideri Mecid Çaçukh’un bildirdiğine göre Soçi yönetimi, anıtın gerekli onay ve görüşme yapılmadan yapıldığını bildirdi.


15 Temmuz’da, Soçi Belediye Meclisi’nin web sitesinde, konuyla alakalı yapılan idari araştırma neticesinde, anıtın yerel makamlardan izinsiz olarak dikildiği sonucuna varan bir metin yayınlandı.

Bu durum Rus medyasında ve siyasetinde de yankı bulmuş ve anıtın kaldırılmasına yönelik sert eleştiriler dile getirilmişti. Bu konuyla alakalı Çerkesleri hedef alarak konuşma yapan popüler bir figür hakkında da dava açılmıştı.

Sökülen anıtın yerine Rus aktivistler tarafından yıkılan anıtın bulunduğu alanda mumlar yakılmış, anı ve hatıra panosu yapılarak yanlarına da bir takım fotoğraflar iliştirilmişti.

7 ocak tarihinde yapılan bu hatıra köşesinin 9 ocak tarihinde toplatıldığı öğrenildi. Geleceğin Toplumu isimli aktivist grubun üyesi ‘Artemiy Sıç’ ise anıtın yerine tekrar dikilmesi için büyük bir kampanya hazırlığı içerisinde olduklarını ve bunun için bağış topladıklarını belirtti.

Tarihçi olduğu belirtilen Frol Vladimirov’un yerel yönetimle konuyla ilgili yaptığı yazışmaları kuracakları web sitesinde yayınlayacaklarını söyleyen ‘Sıç’, yıkım kararı ile 400.000 binden fazla Soçi sakininin ve genel olarak tüm Rusların çıkarlarının hiçe sayıldığını belirtti.

Yaşanan konuyla ilgili olarak yerel yönetim henüz bir açıklamada bulunmadı.

1597416875 snos pamtnika v adlere
main image 801

Kaynak : Ajanslar – Kavkaz.Realli, Kavkaz-Uzel

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img