Adıgey, Mahaçkale’deki “Yaşayan Gelenekler” festivaline katıldı

“Yaşayan Gelenekler” forumunun festival programında Adıge Cumhuriyetinden ‘Vuıc’ halk müziği topluluğu, Adıge Cumhuriyeti Onursal Sanatçısı Inver Kalakutok tarafından temsil edildi.

Takhtamukay ilçesi İdaresi Kültür Bölümü Başkanı Rustam Açmiz de “Kafkasya’nın küçük halklarının etno-kültürel çeşitliliği” konferansına katıldı.

Açmiz “Tüm konuşmacılar, Rusya halklarının ulusal geleneklerini, dillerini ve kültürünü, ulusal kimliğini ve manevi birliğini korumanın önemi konusunu gündeme getirdiler. Böyle bir toplantıya katılmak ve kültür ve geleneklerin korunduğu bir bölge olan Adıge Cumhuriyetini temsil etmek güzel.” yorumunda bulundu.

Forum katılımcıları, kültürel iletişimin, etnik ilişkilerin desteklenmesinin, sosyal uyum ve barışın daha da gelişmesi için ana anahtar olduğunu belirtti.

Forum programında ayrıca, Rusya halklarının geleneksel kültür merkezlerinden halk sanatları ve el sanatları ustalarının ürünlerinin bir sergisi düzenlenirken koreografik, vokal, folklor, halk sanatının enstrümantal grupları ve Dağıstan’ın farklı şehirlerinden ve ülkenin diğer bölgelerinden sanatçıların katıldığı bir konferans da düzenlendi.

Adigey, Kuzey Osetya-Alanya, İnguşetya, Kabardey-Balkarya, Karaçay-Çerkesya, Çeçenistan, Stavropol Bölgesi ve Astrahan bölgelerinden sanatçı ve gruplar festival-forum etkinliklerine katıldı.

Festival-forum, Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı, V.D. Polenov’un adını taşıyan Rus Devlet Halk Sanatları Evi, Rusya Halkları Kültür Merkezi, Dağıstan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı işbirliği ile birlikte düzenlendi.

Kaynak : Советская Адыгея

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img