Ana Sayfa Gündem Adıge Cumhuriyetin’de aşı kampanyası tepki çekiyor

Adıge Cumhuriyetin’de aşı kampanyası tepki çekiyor

0
Adıge Cumhuriyetin’de aşı kampanyası tepki çekiyor

Sivil toplum, Adige Cumhuriyeti yetkililerinin koronavirüse karşı aşılananlara kültürel etkinlikler için ücretsiz bilet dağıtma girişiminin cumhuriyet sakinlerini aşıya ikna etmeyeceğini ve aşıya olan güveni güçlendirmeyeceği kanaatinde.

Adıge Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, rutin tıbbi bakımın sadece aşılanmış hastalara veya koronavirüse yakalandıktan sonra virüse karşı antikorları olan hastalara sağlanacağına dair bir kararname yayınladı.

Cumhuriyet sakinleri bu kararın haklarının ihlali olarak gördü. 9 Haziran’da savcılık, Adıge Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın kararını iptal etti. Kavkaz-Uzel’in ulaştığı doktorlar, Sağlık Bakanlığı’nın, yetkililere ve aşılarına karşı oluşan güvensizlik ortamında COVID-19 aşısı olmayan yerel sakinlere yönelik sert önlemler aldığını söyledi.

Adıge Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı yetkilisi, aşı kampanyasını desteklemek amacıyla 15 Haziran 2021’den itibaren Cumhuriyette, bakanlığın 129-p sayılı “Kültür kurumlarındaki etkinliklere katılma hakkında” talimatına uygun olarak, “ücretsiz bilet” kampanyasının başlatıldığını söyledi.

Kültür Bakanlığı, bunun Sağlık Bakanlığı ile ortak bir proje olduğunu kaydetti. Kültür Bakanlığı, aşı noktalarında ücretsiz bilet kampanyası düzenlendiğini, biletler ile konser ve etkinliklere 31 Aralık 2021 tarihine kadar katılım sağlanabileceğini belirtildi. Yetkili, COVID-19’a karşı aşı sertifikası karşılığında bilet verildiğini söyledi.

Bakanlığın internet sitesinde aşılı kişilerin ücretsiz olarak katılabilecekleri etkinliklerinin bir listesi yayınlandı:

Nalmes dans grubu, Rus Devlet Dram Tiyatrosu, A.S. Puşkin – kukla tiyatrosu ‘Altın Testi’, İslamey müzik grubu, senfoni orkestrası, Rus halk enstrümanları orkestrası-Rus Udal, Oşten müzik grubu.

Çerkes aktivist Şamsudin Neğuç, tüm ailesinin koronavirüs enfeksiyonuna yakalandığını söyledi: ‘Benim için kolay ancak eşim ve yaşlı annem için zor bir süreçti’ diyor. Şamsudin, aşı olmayacağını ve tanıdıkları arasında sadece birkaç aşı olmuş kişi olduğunu söyledi.

Şamsudin: ”Doktor değilim ama aşının yeterince araştırılmadığını, birkaç ay içinde bulunamayacağını anlıyorum. Bu nedenle ne ben ne de ailem aşı olmayacak. Ben koronavirüsün varlığına inanıyorum ve hastalandım da. Ancak aşıdan sonra sonuçların ne olacağı bilinmiyor” dedi. Şamsudin ayrıca Rus bilim adamları tarafından aşılamanın sonuçlarının araştırılmadığına dair kaygıların, nüfusun aşıya tereddütle yaklaşmasının önemli bir nokta olduğunu belirtti.

Neğuç, yetkililer tarafından nüfusu aşı kampanyasına çekmek için düzenlenen bu tür eylemlerin işe yaramadığını söyledi ve “Belki yaşlılar bu eylemden etkilenecek, ancak interneti aktif olarak kullanan ve sürekli bilgi alan gençleri değil. Aşı ve sonuçlarının araştırılmadığına dair çok fazla bilgi var” dedi.

Zorlama veya aşı çağrılarının halk sağlığı için bir endişe değil, performans için bir endişe kaynağını olduğunu belirterek yöneticileri de eleştiren Şamsudin, resmi makamlara güvensizliğine açıklık getirdi, ”Koronavirüs ile ilgili istatistiklerde büyük problemler var. Adige Cumhuriyetin’de ölüm oranlarının hafife alındığını düşünüyorum. Sadece bizim Şapsığ köylerinde yaklaşık 100 kişi öldü, birkaç akrabam koronavirüs nedeniyle öldü.Ancak Cumhuriyet geneli için 200 kişiden biraz fazlası gösteriliyor.”

Cumhuriyet Halk Hareketi “Çerkes-İlerleme” başkanı Aslan Agirov, Sağlık Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı’nın eyleminin cumhuriyet sakinlerini aşı noktalarına çekmeyeceğini öne sürdü. “Ben bu aşının destekçisi değilim. Bu tür “havuçlara” ek olarak, “sopa” da aşısız kişilerin hastanede tedavi görmelerinin yasaklanması şeklinde kullanılmaktadır.”

Agirov, aşıyı reddedenlerin çoğunluğunun, aşılardan sonra yaşanan ölümlerle ilgili yapılan sosyal medya paylaşımları ve bu mecrayı aktif kullananlar arasında yaygınlaştığına inanıyor. Rusya nüfusunun yetkililere ve aşıya güvenmediğini ve bu güvensizliğin son zamanlarda arttığını söyledi.

Agirov, ” Ücretsiz konserler meselenin sadece bir parçası, ana vurgu ajitasyon ve zorlamadır. Moskova ve Oblast kısmi zorunlu aşılama başlattı. Bölgeler ( Cumhuriyetler ) bu uygulamayı takip edecek,” dedi. Agirov, yakın gelecekte nüfusun iki uzlaşmaz kampa (aşı taraftarı ve aşı karşıtları) bölüneceğinden emin.

Krasnodar Adıge Xase başkanı Asker Sokht ise, ‘nüfusu aşıya çekmek için ücretsiz biletler de dahil olmak üzere tüm teşvik araçları iyidir’ diyor ve ailesinin sürecin başında aşı olduğunu belirtiyor.

Asker Sokht : ‘Tıp alanında uzman değilim, ancak resmi tıbbın ve bilimsel yaklaşımın tutarlı bir destekçisiyim. Aşı karşıtlığı, aynı zamanda ülke nüfusuna muazzam zararlar getirecek sürü bağışıklığının pasif olarak geliştirilmesidir. Böylesine karmaşık bir krizin arka planına karşı, halkın zihninde geleneksel olarak çeşitli “komplo teorileri” gelişir ve ülke nüfusunun önemli bir bölümünü makul, rasyonel bir seçimden mahrum bırakır. ” diyor. Virüsten ölen insanların ortasında aşı için gönüllülüğün kategorik olarak kabul edilemez olduğunu da belirtiyor.

Tüm Rusya Doğa Koruma Derneği’nin Adıge Cumhuriyeti şubesi başkanı Valery Brinikh, ücretsiz biletlerin nüfusu aşı noktalarına çekebileceğine inanmıyor. Brinikh ‘ Umarım birileri ücretsiz bilet için gider ve aşı olur ancak yine de daha fazla insan durumu analiz etmeli ve aşı olmalı. Konserlere bedava bilet bir teşvik olmamalı. İnsanlar bu aşının güvenli ve gerekli olduğunu kendileri anlamalıdır.’ diyor

Kaynak : Kavkaz-Uzel

Çeviri : Ğuaze

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz