Reyhanlı’daki çirkin saldırı Çerkes toplumunda öfkeye neden oldu !

Reyhanlı Çerkes Derneği Adığe Khase bakanı Uğur Pihava’nın yaptığı açıklamaya göre Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yalnız yaşayan bir kadın evinde saldırıya uğradı. Saldırganın birçok suçtan sabıkalı olduğunu ifade eden Pihava, birçok suçtan sabıkalı olmasına rağmen bir gün dahi hapis yatmadığını belirtirken Çerkes toplumuna 24 Haziran 2021, saat 14:3o da Kanatlı Caddesinde, Hızalların evinin önünde toplanma çağrısında bulundu.

Reyhanlı Çerkes Derneği Adığe Khase bakanı Uğur Pihava’nın yaptığı açıklama :

BU ÇİRKİNLİĞE REYHANLI’DA İZİN VERMEYECEĞİZ!

Artık hepimizin bildiği gibi, bugün Reyhanlı’da içimize sinmeyen; öfkemizi büyüten bir çirkinlik yaşandı. Yalnız yaşayan bir annemizin evine sabah zorla giren bir uyuşturucu müptelası sapık, sadece hırsızlıkla yetinmedi; akla gelebilecek bütün kötülükleri yaptı.

Öfkemiz çok büyük!Sabıka kaydı dolu ( uyuşturucu kullanma ve satma, hırsızlık, araç yakma, şu anki eşine tecavüz ederek evlenmeye zorlama… ) olduğu halde, bir gün bile hapishanede yatmamış ve sokaklarda serbestçe dolaşan bu alçak hemen tespit edildi ve yakalandı; ama sokaklarında sabahlara kadar hiçbir korku olmaksızın, kadınlı kızlı, çoluklu çocuklu rahatça dolaştığımız Reyhanlı’da artık kapılarımızı kilitlemeden, kendimizi güvende hissetmeden yaşamak içimize sinmiyor!Ve suçlunun yakalanmış olması öfkemizi bitirmiyor!Hepimizin zaman zaman evde yalnız kalan, bahçede oturan, çarşıya çıkan kızları, kız kardeşleri, anneleri… var. Onları “demir kafes evlere” kilitleyerek ve “acaba bugün kime bir kötülük yapılacak” diye kaygı duyarak yaşayamayız.

Reyhanlı’nın yetkililerini ve güvenlik güçlerini, hızsızlarla, uyuşturucu müptelalarıyla, sapıklarla ve bütün suç odakları ile daha etkili mücadele etmeye çağırıyoruz. Reyhanlı suça ve suçluya göz açtırmamalı; Reyhanlı halkı, eskiden olduğu gibi barış ve huzur içinde kardeşçe yaşayabilmelidir.

Bütün hemşerilerimizi, haklı öfkemizi kontrol etmeye; daha olumsuz sonuçlara neden olabilecek taşkınlıklar yapmamaya ve tepkimizi göstermek için, yarın, 24 Haziran 2021, saat 14:3o da Kanatlı Caddesinde, Hızalların evinin önünde toplanmaya çağırıyoruz. Şunu herkesin bilmesini istiyoruz: Reyhanlı bir suç cenneti olmayacak!

Reyhanlı’da kimse masum bir insana ve bir Çerkese kötülük yapamayacak!

Buna izin vermeyeceğiz…

Reyhanlı Çerkes Derneği Adığe Khase Başkanı Pihava Uğur

Reyhanlı’da yaşanan bu saldırı sonrasında Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan Çerkeslerden tepki yağıyor. KAFFED yaptığı açıklamada saldırıyı kınarken, saldırganın en ağır şekilde cezalandırılması için girişimlerde bulunduğunu belirtti.

KAFFED : REYHANLI’DAKİ MENFUR SALDIRIYI KINIYORZ !

Hatay Reyhanlı’da yalnız yaşayan 80 yaşında bir büyüğümüzün evinde uğradığı saldırı hepimizi üzüntü ve öfkeye sevketmiştir. Olayı öğrendiğimiz andan itibaren Reyhanlı Çerkes Derneği ile koordineli şekilde, tüm kanallardan saldırganın en ağır şekilde cezalandırılması için girişimlerde bulunuyoruz.

Adli süreç boyunca saldırıya uğrayan değerli büyüğümüzün tüm gücümüzle yanında yer alacağız.

Yargı ve kolluk mercileri başta olmak üzere ilgili kamu makamlarını bu soruşturmanın benzer olayların tekrarını da önleyecek ve ortaya çıkan mağduriyet ile orantılı şekilde bir cezalandırma ile sonuçlanması konusunda sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu

PROVOKASYONA DİKKAT !

Ğuaze’nin edindiği bilgilere göre son zamanlarda farklı bölgelerdeki Çerkes köylerinde ve yerleşim alanlarında Çerkes toplumuna yönelik kışkırtıcı eylem ve söylemler yükselişe geçmiş durumda. Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi kutuplaşma ve kriz neticesinde farklı kesimleri hedef alan eylem ve söylemlerin arttığı bu günlerde, toplumumuzun bu gelişmeler ve kışkırtıcı eylemlere yönelik farkındalığının ve dayanışmasının arttırılması kurumlarımızın en önemli görevlerinden biridir. Halkımızı ve tüm kurumlarımızı her zamankinden daha fazla birlik olmaya her türlü yapay kamplaşmanın dışında kalarak kendi ulusal çıkarlarımızı önceleyen bir milli refleks ve dayanışma geliştirmeye çağırıyoruz.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img