Adıge Cumhuriyeti Onurlu Bilim Adamı Bırsır Batırbi’nin 85. yaş gününü kutluyor.

Bugün Adıge’nin seçkin dilbilimcisi, Filoloji Doktoru, profesör, Rusya Federasyonu Yüksek Öğrenim Onurlu Çalışanı, Adıge Cumhuriyeti Onurlu Bilim Adamı Bırsır Batırbi’nin 85. yaş gününü kutluyor.

Batırbi Makhmudovic’in tüm hayatı ayrılmaz bir şekilde bilimle bağlantılıdır.

Tiflis Devlet Üniversitesi Kafkasya bölümünden mezun olduktan sonra bir okulda, daha sonra Adıgey Devlet Pedagoji Enstitüsü’nde çalıştı ve Almanya’daki üniversitelerde dilbilim dersleri verdi.

1966’dan beri Adıgey Devlet Pedagoji Enstitüsü filoloji fakültesinde öğretmen ve dekan yardımcısı olarak çalıştı. Onun katılımıyla Adıge Devlet Pedagoji Enstitüsü, Adıge Devlet Üniversitesi’ne dönüştürüldü.

Bırsır Batırbi Adıge Cumhuriyeti’nin ilk Eğitim ve Bilim Bakanı (1992-1999). Eğitim kurumlarının maddi tabanını ve insan kaynaklarını güçlendirerek bölgenin eğitim sisteminde olumlu değişiklikler başlattı.

Bırsır Batırbi aynı zamanda Adıge Cumhuriyeti İnsani Araştırma Enstitüsü’nün de başkanlığını yaptı. (2009-2017).

2019 yılında, cumhuriyete yaptığı özel hizmetlerden dolayı Batırbi Makhmudovich, Adıgey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın kararıyla bölgemizin en yüksek devlet ödülü olan “Adıgey’in Zaferi” madalyasına layık görüldü.

Ünlü dilbilimci bugün ARIGA’nın dil bölümünün baş araştırmacısı ve ASU’da öğretmen olarak görev yapıyor.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img