Kazan’da okula saldırı şoku!

Rusya, 10 günlük mayıs tatilinin ardından okulların açıldığı ilk gün bir saldırı haberiyle sarsıldı. Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’daki bir okulda silahlı saldırı düzenlendi. İki saldırganın okula girip üçüncü kattaki bir sınıfa çıkarak önce silahlarla ateş açtıkları, sonra bir patlama sesi duyulduğu haber veriliyor.

Sputnik’in aktardığı ilk bilgilerde 9 ölü olduğu bildirildi. Daha sonra Ren TV ölü sayısının 13’e yükseldiğini duyurdu. Ancak çoğu ajans daha sonra can kaybını 11 olarak duyurdu. Ölenlerden 10’unun öğrenci, 1’inin öğretmen olduğu bildirildi. En son gelen haberlerde ise Tataristan Devlet Başkanı Rüstam Minnihanov, 7 öğrenci ile bir kadın öğretmenin öldüğünü duyurdu. 6 öğrencinin ise ağır yaralı olarak hastanede olduğu belirtiliyor.

İki saldırgandan birinin ölü, diğerinin sağ ele geçirildiği kaydedildi. Bazı ajanslar tek saldırganın 19 yaşındaki İlnaz Galvaviyev olduğunu ve gözaltına alındığını duyurdu. 

Bazı haberlerde, ölen iki öğrencinin, saldırının olduğu üçüncü katın penceresinden panikle atlayan iki öğrenci olduğu belirtiliyor.

32 kişinin de yaralandığı bildirildi. Saldırının faili olduğu sanılan bir genç gözaltında. Ajanslar olayda ikinci bir saldırgan daha olduğu ve çıkan çatışmada öldürüldüğü bilgisini geçiyor. Can kayıpları konusunda çelişkili bilgiler geliyor.

Rusya’ya bağlı Tataristan’ın başkenti Kazan’da bir okula kimliği bilinmeyen kişilerce ateş açıldı, ardından okulun içinde patlama meydana geldi.

Önce 6 öğrenci ve 1 öğretmenin öldüğü bilgisi paylaşıldı ama bölgedeki acil durumlar hizmetlerinden bir sözcü de ölü sayısının 9’a çıktığını aktardı. Daha sonra ölü sayısı farklı kaynaklarda 11 veya 13 olarak duyuruldu. Daha sonra Tatar resmi makamları ölü sayısını 8 olarak bildirdi.


20’nin üzerinde ambulans ekibi olay yerine gönderildi. Okuldaki çocuklar tahliye edilmeye başlandı. Tataristan lideri Rüstem Minnihanov da olay yerine gitti.

Son haberlerde, okuldan daha önce mezun olmuş 19 yaşındaki bir gencin saldırı zanlısı olarak sağ ele geçirildiği, ikinci saldırganın ise öldürüldüğü belirtiliyor. 

Tataristan’da 12 Mayıs günü yas ilan edildi. 

Kaynak : turkrus.com

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img