Vatana Dönüş Günü dolayısıyla sizleri kutluyorum !

Kıymetli dostlar, vatanına dönenler günü dolayısıyla sizleri kutluyorum!

Bu gün, Adıgey ve Rusya tarihindeki önemli olaylardan birisi olan 25 yıl kadar önce Rusya Federasyonu yöneticilerinin yardımları ile, Kosova otonom bölgesinde yaşayan çerkeslerin vatanlarına getirilişleri ile ilintilidir.

Bu olay 1 ağustos 1998 günü gerçekleşti. Savaşın sürdüğü Yugoslavyadan soydaşlarımızın getirilmesi belli başlı görevimizdi.
Atalarının topraklarına dönen soydaşlarımıza pek çok çeşitli konuda yardım sağlandı.Devlet kurumları, sivil toplum örgütleri cumhuriyetimiz sakinleri ellerinden geleni yaptı.

Adıgey uzun asırlardan kök bulan iyi gelenekleri ile, yeni yerlerinde huzur bulmaları için, soydaşlarımıza destek oldu.

Günümüzde, yaşantımızda yurt dışından gelen soydaşlarımız önemli yer tutmaya başladı, başarılı bir şekilde ekonomimizde, sosyal alanlarda faaliyet gösteriyorlar, cumhuriyetimiz ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunuyorlar, yurt dışında yaşayan soydaşlarımızla ilişkilerimiz gelişiyor.

Çerkeslerin tarihi topraklarına geri dönmeye devam edeceklerine, vatanına geri dönenlerin de buradaki yeni yaşamlarına adapte olacaklarına cumhuriyetimizin kat ettiği yolun gelecekte de bize faydasının dokunacağına inanıyorum.

Adıgey yaşayanlarının ve yurt dışında yaşayan soydaşlarımızın, sağlık esenlik içerisinde, iyi bir yaşama huzur içerisinde sahip olmalarını, çerkeslerin yaşadıkları ülkeler ile Rusyanın arasındaki ilişkilerin daha iyi olmasına yönelik konularda daha da başarılar elde etmeleri temennisinde bulunuyorum!

Murat Kumpilov

Kaynak : Джэрпэджэжь / Yankı

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img