Valery Brinih : Kafkas Rezervine yönelik yeni bir saldırı hazırlanıyor

Tüm Rusya Doğayı Koruma Derneği Adıge Cumhuriyeti Şubesi başkanı Valery Brinih yaptığı açıklamada Minvodi ile Soçi’yi bağlayacak ‘eski’ bir otoyol projesinin yeniden gündeme geldiğini bildirdi.

Stavropol Kray Valisi Vladimir Vladimirov, Putin ile 10 Ağustos’ta Moskova’da bir araya geldi ve söz konusu yol projesini önerdi. Vladimirov, bu sayede Dombay, Arhız ve Krasnaya Polyana’daki kayak tesislerine kolay ulaşım sağlanacağını ve projenin 91 milyar ruble tutacağını belirtti.

Valery Brinih, çevreci hareketin, işlerin Soçi Olimpiyatları’ndaki gibi yürümemesi için bir şeyler yapması gerektiğine ve bunun zamanının geldiğine inanıyor.

Brinih endişesini şu şekilde dile getiriyor : ‘Şimdiye kadar, Kafkas Koruma Alanı koruyabildik, ancak baskı artıyor.’

Ekolojist Brinikh, Kafkas Rezervi topraklarının olası bir işgali hakkında VOOP (Tüm Rusya Doğayı Koruma Derneği) başkanı Vyaçeslav Fetisov’a rapor vermeyi taahhüt ediyor. Aynı zamanda, VOOP’un pozisyonunun açık olacağını umuyor.

Adıge Cumhuriyetin’de, Kafkas Rezervi toprakları içerisinde yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Alanı’nın bir parçası olan Lago-Naki’de kayak pisti yapılacak olmasına Rusya ve başta UNESCO olmak üzere uluslararası çevrelerde tepki yaratırken henüz Çerkes diasporasından konuyla ilgili kurumsal bir tepki ve açıklama yapılmadı.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img