Ana Sayfa Gündem Ukraynaca şarkı çaldırdığı için Çerkes aktiviste işkence

Ukraynaca şarkı çaldırdığı için Çerkes aktiviste işkence

0
Ukraynaca şarkı çaldırdığı için Çerkes aktiviste işkence

Karaçay-Çerkesya’lı bir Çerkes aktivist, akşam gittiği Çerkessk’teki bir kafede Ukraynaca karaoke-şarkı çaldırdığı için Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkezi’ne götürüldü ve burada birkaç kişi bütün gece onu döverek işkence etti. İşkence esnasında Ukrayna, Amerika, Türkiye’deki bağlantıları ve Rus muhalefetiyle olan bağlarını itiraf etmesi istendi.

14 Mayıs’ta Çerkessk Şehir Mahkemesi, Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti’nde yaşayan Kasey Kık’ı holiganizmden suçlu buldu. Topluma saygısızlık ve vatandaşlara hakaretten kamu düzeninin ihlali (Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanunu’nun 20.1. Maddesinin 1. Bölümü) gereğince 7 gün boyunca tutuklu kaldı. Kasey Kık, mahkeme kararından önce Aşırılıkçılıkla (Ekstremizm) Mücadele Merkezinde gece boyu işkence gördü ve sorgulandı.

5 Haziran 2022’de Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti sakini Kasey Kık, insan hakları savunucularına seslenerek, 13 Mayıs 2022’de saat 23.00’te Çerkessk’te güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını, Karaçay-Çerkesya İçişleri Bakanlığı Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkezi’ne götürüldüğünü ve işkenceye uğradığını söyledi. Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkezinde, onun “Ukrayna, Türkiye, Amerika ve Rusya’daki muhalefet hareketi” ile olan bağlarını itiraf etmesini istediler.

Sonuç olarak, Kasey Kık aleyhine, Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanunu’nun 20.1. maddesinin 1. kısmı uyarınca idari bir dava açıldı.

Kasey Kık, kamu düzenini ihlal etmediğini ve aleyhine açılan idari davanın, savaş karşıtı konumu ve sosyal faaliyetleri nedeniyle uydurulduğunu söyledi.

Kasey Kık, öğrencilik yıllarından itibaren Çerkes ulusal gençlik hareketinde yer aldı. Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti Adıge Xase bünyesinde, 2008’den 2012’ye kadar Çerkes Kongresine başkanlık etti. Çerkes geleneklerini canlandırmayı hedefleyen kültürel etkinlikleri ve 21 Mayıs’ta Çerkessk şehrinde Rus-Kafkas savaşının sona erdiği tarihin yıl dönümlerinde yapılan yürüyüş ve etkinlikleri organize etti. Gürcistan tarafından Çerkes soykırımının tanınması ile ilgili süreçlere de katılım sağladı.

Kasey Kık’e göre gece boyunca 7 kişi sırayla kendisine işkence etti. Güvenlik güçleri Kasey’e işkence ederken onu “Zelensky’nin ajanı ve Ukrofaşist” olarak nitelendirdi.

Kasey Kık, İçişleri Bakanlığı’nın veri tabanında kontrol edildikten sonra, Kasey’e işkence eden kişilerden biri, Kasey’in Çerkes ulusal hareketi içerisindeki faaliyetlerine atıfta bulunarak, “Evet, asil bir aşırılıkçısın, 15 yıldır takibimizdesin!” diye bağırdı. Daha sonra, işkenceyi izleyen ve zaman zaman Ukrayna, Amerika ve Türkiye ile olan bağları, Rusya’daki muhalefet hareketleriyle (Kase Kik, Yabloko partisi üyesi) ve Ukrayna’daki olaylara karşı tutumu hakkında sorular soran bir FSB subayı geldi.

Güvenlik güçleri Kasey’e telefonunun kilidini açmasını istedi ve Kasey reddettikten sonra ona daha da büyük bir gayretle işkence etmeye devam ettiler. Kase’ye göre, yanlışlıkla ofise giren güvenlik görevlileri bile işkenceye katıldılar. Kasey’in defalarca avukat istemesine güvenlik güçleri güldü ve “Burası sizin için Amerika değil” yanıtını verdi.

Sabah, işkence etmekten oldukça yorgun düşen güvenlik güçleri onu daha sonra “bitireceklerini” söylediler, ve Kasey’i komşu bir ofise “sürüklediler” ve “neredeyse tam bir bardak votkayı boğazından aşağı döktüler”. Ardından, güvenlik görevlileri eşliğinde, alkol zehirlenmesi için tıbbi muayeneye alındı ve akabinde geçici bir gözaltı merkezine alındı. Aynı gün öğleden sonra, Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkezi memurları Kssey’i Çerkessk Şehir Mahkemesine götürdü. Kasey, mahkemede güvenlik görevlilerinden birinin hakim ve yardımcısı ile iletişim kurduğunu gördü.

Güvenlik güçlerinin idari para cezasıyla kurtulacağına dair verdiği sözlere inanan Kasey, mahkemede suçunu itiraf etti ve savunma avukatı istemediğini söyledi.

Mahkeme Kasey’in tutuklanmasına karar verdikten sonra, Kasey’in akrabaları, onu her gün ziyaret eden avukat Elvira Aydinova ile anlaştı. Avukat, Kasey’in gözaltı merkezinde kaldığı altıncı günde, davayı inceleyen FSB’nin yargıca «operasyonel ve soruşturma önlemleri» için onu tecritten çıkarmasını isteyen bir talep götürdüğünü gördü. Avukat Kasey’in yanına gitti, aynı zamanda FSB personeli de gözaltı merkezine geldi ve Kasey’e göre avukatın bir şekilde FSB’nin planlarını öğrenmesine hoşnutsuz bir şekilde şaşırdılar.

Kasey Kık kelepçelenerek Çerkessk’teki FSB binasına götürüldü ve “kayıt dışı olarak arka kapıdan içeri aldılar ve neredeyse sağır ve tozlu bir hücreye attılar.” Avukatın, Kasey’in içeri alınmadığı ve bölgede ya da daire binasında bulunmadığı bahanesiyle FSB binasına girmesine izin verilmedi. Avukat, Cumhuriyetteki tüm makamları aramaya başladı. Kasey’e göre avukat, onu ‘kurtaran’ büyük bir yaygara çıkardı.

Kasey, dört saatten fazla bir süre FSB binasındaydı ve bu süre zarfında sadece kendisinden alınan telefonun kilidini açması istendi. Kasey bu talebi reddetti, ardından gözaltı merkezine geri getirildi ve ertesi sabah serbest bırakıldı. Çıkışta ise Kasey’in tekrar yasadışı gözaltına alınmasından korkan arkadaşları ve akrabalarından oluşan bir grup tarafından karşılandı.

Tıbbi muayene

14 Mayıs sabahı yapılan alkol zehirlenmesi tıbbi muayenesinde işkence varlığı doğrulandı. Kasey «sol göğüs kaburgalarında solunum esnasında yoğunlaşan ağrılardan» şikayetçi olduğunu, ayrıca «boynunda, yüzünde, kulakların arkasında, hematomlarda taze morluklar» olduğunu belirtildi. Ancak işkence için bir tıbbi muayene yapılmadı ve rapor hazırlanmadı.

İnsan hakları aktivistleri ellerinde Kasey’in serbest bırakıldıktan sonra çekilmiş yüzünün ve vücudunun fotoğrafları olduğunu belirttiler. Fotoğraflarda yüzde, göz ve kulak çevresinde, boyunda ve kaburga çevresinde morluklar görülüyor.

9bc8fe6534a0304fb1e6a

Fotoğraf: İşkence sonrası beşinci gün-Kasey Kık

Güvenlik güçlerinin pozisyonu

Karaçay-Çerkesya İçişleri Bakanlığı Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkezi sorumlu memuru olan kıdemli polis teğmen I. Kochkarov’un raporuna göre Kasey Kık, 14 Mayıs 2022 günü sabah saat 5’te Voroshilov Caddesi’ndeki 57 numaralı evin yakınında halka açık bir yerde olduğu belirtiliyor. Raporda Kasey Kik hakkında ” Kamu düzenini ihlal ettiği, topluma karşı müstehcen bir dille saygısızlık ettiği ve yoldan geçen vatandaşlara hakaret ettiği ” yazıyor. Kasey Kık gözaltına alındı ​​ve asayiş ekiplerine teslim edildi.

Polis memuru V. Ionov’un raporunda, 14 Mayıs’ta, devriye görevindeyken Çerkessk’teki Voroşilov Caddesi boyunca sürdüğünü ve burada destek isteyen bir güvenlik görevlisi tarafından durdurulduğu anlaşılıyor. Durduktan sonra, güvenlik güçleri “kendisini kaba müstehcen bir dille ifade eden, holigan eylemlerini durdurmak için yasal taleplere tepki vermeyen ve aynı zamanda keskin bir alkol kokusu yayan” bilinmeyen bir vatandaşı fark etti. Kasey Kık gözaltına alındı, daha sonra alkol zehirlenmesi sebebiyle tıbbi muayene için Narkolojik Dispanser’e götürüldü. Daha sonra Rusya Federasyonu İdare Kanunu’nun 20.1. Maddesinin 1. Bölümü uyarınca bir idari protokol hazırlamak üzere Çerkessk’teki Rusya İçişleri Bakanlığı Dairesi’ne götürüldü.

14 Mayıs 2022’de Çerkessk Şehir Mahkemesi hakimi V. Kopsergenov, Kasey Kık’ı Rusya Federasyonu İdari Suçlar Yasası’nın 20.1. Maddesinin 1. Kısmı uyarınca idari suç işlemekten suçlu buldu ve 7 gün idari tutuklama cezası verdi. Mahkeme, itirafa ek olarak, mahkeme oturumunda incelenen davanın materyalleriyle suçluluğunun kanıtlandığını değerlendirdi.

Bu haber tasfiye edilen, İnsan Hakları Merkezi “Memorial” eski çalışanları tarafından hazırlanan materyal üzerinden hazırlanmıştır.

Kaynak : telegra.ph, kavkazr.com, kavkaz-uzel.eu

Çeviri & Haber : Ğuaze

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz