Ukrayna Parlamentosunda Çerkes Soykırımının tanınmasına ilişkin bir yasa tasarısı sunuldu

Ukrayna Parlamentosu (Verkhovnaya Rada), 1763-1864 yıllarında Rusya İmparatorluğu tarafından Çerkeslere uygulanan soykırımın tanınmasına ilişkin bir karar tasarısını görüşecek. Konuyla ilgili bilgi Ukrayna Parlamentosunun internet sitesinde yayınlandı.

Tasarının yazarları 16 milletvekilinden oluşuyor. Karar taslağına göre, soykırımı tanımanın yanı sıra, Rus İmparatorluğu’nun eylemlerini kınamayı, modern Rusya’yı bunun için özür dilemeye çağırmayı ve Çerkeslerin Kuzey Kafkasya’ya geri dönme hakkını tanınması da öneriliyor.

Tasarının açıklayıcı notunda, Çerkes ulusal hareketi temsilcilerinin 6 Haziran’da soykırımın tanınması talebiyle Ukrayna Parlamentosuna başvurdukları belirtiliyor. Birleşik Çerkesya Konseyi, “Eğer Ukrayna Parlamentosu bu kararı onaylarsa, Çerkes halkı Çerkesya’nın restorasyonunda önemli bir siyasi ve hukuki kazanım elde edecektir” dedi.

Özgür Çerkesya derneği başkanı ve Sivil Konsey üyesi İbragim Yaganov (bu örgüt Rusları Ukrayna’nın yanında savaşmaya çağırıyor) daha önce verdiği bir röportajda Ukrayna’nın Çerkes soykırımını tanıma olasılığı ve Rusya’yı “emperyalizmden arındırmanın” önemi hakkında konuşmuştu.

İktidardaki Halkın Hizmetkarı partisi de dahil olmak üzere çeşitli parlamento gruplarından en az 50 Ukraynalı parlamenter geçen yıl Mayıs ayında Çerkes soykırımının tanınmasını desteklemişti. Şu anda Çerkes soykırımının var olduğunu teyit eden tek ülke, 2011 yılında soykırım tasarısını kabul eden Gürcistan’dır.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img