Titanik’te bir Oset, Murzakan Kuçiyev’in hazin hikayesi

Osetya’nın Kadgaron köyünün yerlisi olan Murzakan Bibaevich Kuçiyev, Mart 1912’de kuzenlerinin bulunduğu Amerika’da çalışmaya başladı.

Petersburg’dan Fransa’ya (Cherbourg) ve oradan Southampton’a (İngiltere) gitti. İngiliz limanında on dokuz yaşındaki Murzakan, Titanik için üçüncü sınıf bir bilet aldı.

Murzakan, 15 Nisan gecesi uykusuzluktan dolayı güverteye çıkmaya karar verdi. Aniden, gemide bir şok, kargaşa ve panik ortaya çıktı ve geminin batmaya başladığı belli oldu.

Tekneye binme şansı yoktu ve Murzakan Kuzey Atlantik’in buzlu sularına atlamak zorunda kaldı.

Sabah, Titanik’in hayatta kalan yolcularının çoğunu alan vapur Carpathia’da uyandı. Ertesi gün, kardeşlerin Murzakan ile buluştuğu New York’a varır.

Buzlu suda uzun süre kaldıktan sonra bacakları pes etti. Titanic – White Star Line’ın sahibi şirket adına tedavi göreceği hastaneye kabul edildi.

Ayağa kalktı, ağaç kesiminde çalıştı ve iki yıl sonra (o zamanlar fena değil) para kazanarak memleketi Osetya’ya döndü.İki katlı bir ev inşa etti ve bir çiftlik aldı, bir Arap atı da dahil olmak üzere atlar satın aldı ve bir soğuk çelik koleksiyonu aldı.

Birinci Dünya Savaşı cephelerinde savaştı. Ancak devrimin ve iç savaşın patlak vermesi ve 30’lu yıllarda, Kafkasya’da “kollektifleştirme” nin başlaması nedeniyle Kuçiyev’in hayatını alt üst etti.

Mülksüzleştirilme politikası nedeniyle, memleketindeki köyüne dönen Kuçiyevin mülkleri elinden alınır ve ailesiyle birlikte Kazakistan’a sürgüne gönderilir. Yolda eşi ölür ve çocuklar babalarından koparılarak bir yetimhaneye gönderilir.

1934’te Murzakan sürgünden kaçar ve yetimhaneden çocuklarını kaçırır. Hayatın çok zor olduğu Bakü’ye taşındılar. 1937’de Khorog’da tutuklandı ve Uzak Doğu’daki bir kampta ağır çalışmaya gönderildi. Kuzey Atlantik’teki olaylardan sonra soğuğa dayanamadı, bacakları çok ağrıyordu.

Kışın kampta korkunç donlar vardı. Murzakan, sürgünden akrabalarına 1940’a kadar yazmaya devam etti, daha sonra bağlantı aniden kesildi.

Akrabalarının elindeki bilgilere göre, arsadan kampa giderken Uzak Doğu taygasında donarak öldü.Titanic’in uzak Atlantik’te batması sırasında kurtulan ancak, memleketinde zulümden ölen Murzakan Kuchiev’in hayatı böyle sona erdi.

Kaynak: https://circassian2020.ru

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img