Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam’da Aslan Bjanya’yı kabul etti

Abhaz liderin basın servisine göre Suriye lideri, Bjanya’yı saray girişinde karşıladı. Abhazya cumhurbaşkanının gelişinin onuruna şeref kıtası sıralandı. Marşlar çalındı ​​ve gelen heyet için resmi tören düzenlendi.

Ardından heyetlerin katılımıyla görüşmeler yapıldı.

Beşar Esad, Aslan Bjanya’nın ziyaretinin “devletler arası ilişkilerin geliştirilmesi için büyük önem taşıdığını” ve Abhazya ile Suriye arasında çeşitli alanlarda işbirliğine yeni bir ivme kazandıracağını söyledi.

Aslan Bjanya ise Abhazya’nın bağımsızlığını tanıma ve onunla diplomatik ilişkiler kurma kararından dolayı Esad’a teşekkür etti.

Bjanya ”Bu bizim için tarihi bir öneme sahip. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin başarıyla güçleneceğine ve gelişeceğine inanıyorum. Suriye’de yaşanan olayları yakından takip ediyoruz. Sizin cesaretinize ve Suriye halkının, ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğü mücadelesindeki başarılarına hayranlık duyuyoruz ”dedi.

Abhaz liderin basın servisine göre, ikili görüşmenin ardından Aslan Bjanya ve Beşar Esad medya temsilcilerine brifing verdi.

Esad, Abhaz heyetinin ziyaretinin “turizm, ekonomi, tarım ve benzeri alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi için yeni fırsatlar yarattığını” kaydetti.

Esad “Suriye’de büyük bir Abhaz ve Çerkes diasporası var. Ülkemizin değerli vatandaşlarıdır, ülkemizin özgürlüğünü savundular. Bir diasporanın varlığı, kültürlerarası bağların güçlenmesine yardımcı olacaktır. Suriye, Abhazya halkını ve onların egemenlik haklarını destekledi, destekliyor ve gelecekte de onları desteklemeye devam edecek ”dedi.

Aslan Bjanya, Suriye halkına barış ve refah dileklerini iletti :

“Suriye halkının, vatanınızın çıkarlarını savunmadaki cesaretine, kişisel cesaretinize hayranım Sayın Cumhurbaşkanı. Bağımsızlığımızın tanınması için bir kez daha teşekkür ederim. Bu bizim için yeni fırsatlar yaratıyor. Ziyaretim bu fırsatları hayata geçirmeyi amaçlıyor. Sizinle görüşmemiz, devletlerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesine yeni bir ivme kazandıracak ”dedi.

Apsnypress, Abhaz heyetine Suriye Cumhurbaşkanı adına resmi bir yemek verildiğini de belirtti.

Aslan Bjanya Şam’da Suriye ile ilişkilerin geliştirilmesi için Rusya Devlet Başkanı Özel Temsilcisi, Rusya Federasyonu’nun Olağanüstü Büyükelçisi ve Türkiye Cumhuriyeti Tam Yetkili Temsilcisi Aleksandr Efimov ile bir araya geldi.

Bjanya, Suriye için ölen tüm kahramanların anısına Meçhul Askeri Anıtına da çelenk bıraktı.

Akşam, Bjanya ve Abhaz heyeti üyeleri Şam’ın eski Hıristiyan mimari anıtlarını ziyaret etti.

Kaynak : Эхо Кавказа

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img