Sergey Şamba: Abhazya Rus dünyasının bir parçasıdır

Abhazya Cumhuriyeti Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şamba, Abhazya’nın Rus dünyasının bir parçası olduğunu söyledi.

Şamba, Sohum’daki Moskova Evi’nde düzenlenen “Abhazya ve Rusya’nın kültürel ve sosyal ortak alanı” başlıklı yuvarlak masa toplantısında “Bizim (Rusya ile) öyle ilişkilerimiz var ki, Sovyet topluluğumuz dağılmış olmasına rağmen duygularımız hala mevcut. Ve Abhaz toplumu Rus dünyasına uyum sağlamış durumda ve Rus dünyasının yaratılmasına katılıyor. Biz bu dünyanın bir parçası olmak istiyoruz ve parçasıyız” dedi.

RIA Novosti’ye göre, politikacı ayrıca Abhazya’nın Rus dili sayesinde dünya kültürünü öğrendiğini belirtti.

“Rus toplumunun da birçok geleneği ve bazı kültürel anları özümsediğini söylemek gerekir. Ve bu zenginleşme karşılıklı oldu. Elbette büyük Rus kültürü, Rus İmparatorluğu ve Sovyetler Birliği döneminde birçok ulusun oluşumunu büyük ölçüde etkiledi. Abhazya her zaman Rus yaratıcı entelijansiyasının – yazarlar, sanatçılar ve diğerleri – ilgisini çekmiştir” diye vurguladı.

Daha önce, Abhazya Dışişleri Bakanı İnal Ardzınba, “Rusya ile olası ilişkilerin uygun bir şeklinin bir ortak devlet modeli olabileceğini söyledi: Abhazya bağımsızlığını korurken, sınır koruması da dahil olmak üzere dış ve savunma politikasını Rusya ile ortaklaşa inşa etmeye hazır”.

Bakanın açıklamaları Abhazya’da halkın tepkisine neden olmuştu.

Kaynak : Эхо Кавказа

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img