Seferberlikten kaçan bir Kabardey-Balkarya sakini, Güney Kore’den sığınma talep ediyor

Nalçik’te yaşayan Jaşar Khubiyev ve seferberlikten kaçan diğer dört Rusya Federasyonu vatandaşı, Güney Kore’ye sığınma talebinde bulundu. Ret cevabı aldıktan sonra, temyiz başvurusunda bulundular ve birkaç aydır mahkeme kararını Seul’ün Incheon havaalanında bekliyorlar.

31 yaşındaki eski bir Spartak Nalçik futbolcusu olan Khubiev, The Korea Times’a verdiği demeçte, yasal olarak seferberliğe tabi olmamasına rağmen, Kasım ayında askerlik şubesi temsilcilerinin evine geldiğini ve ona, “Birkaç gün içinde askerlik şubesine kayıt için gitmezsem firari olarak kabul edileceğim” bir belge imzalamaya zorlandığını söyledi.

Khubiyev, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin 4 Ocak’ta işgal altındaki Makiivka-Donetsk bölgesindeki Rus askeri birimlerinin bulunduğu yere düzenlediği saldırıda ölenler arasında iki tanıdığının öldürüldüğünü de sözlerine ekledi.

840676ca8ade4f0495700422c6c3d0af
Khubiyev, Incheon Uluslararası Havalimanı’ndaki giden yolcu salonunda The Korea Times ile yaptığı röportajda konuşuyor. Korea Times fotoğrafı: Shim Hyun-chul

Seul’e seferberlikten kaçarak gelen beş Rusya Federasyonu vatandaşlarının Güney Kore tarafına sığınma talepleri ise reddedildi. Havaalanının bulunduğu bölgedeki Incheon şehrinin idare mahkemesine şikayette bulundular.

Sığınma talebinde bulunanlar itirazlarının değerlendirilmesini beklerken, havaalanının tarafsız bölgesinde yaşıyor. The Korea Times’a göre yemekleri, Güney Kore Adalet Bakanlığı tarafından sağlanıyor. Kahvaltı ve akşam yemeği için çörek ve meyve suyu, öğle yemeğinde ise tavuklu pilav veriliyor.

Sığınma talebinde bulunan Rusya Federasyonu vatandaşlarının haklarını savunan avukat Lee Chung Chang, dava görüşülürken Ukrayna’daki savaşın bağlamının dikkate alınması gerektiğini söyledi. Lee ayrıca Ocak ayı sonunda bir mahkeme kararının beklendiğini söyledi.

Kaynak : The Korea Times, Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img