İstanbul’da İnguşetya’nın bağımsızlığını hedefleyen bir komite kuruldu

İstanbul’da bağımsız İnguşetya destekçilerinin katılımıyla bir kongre düzenlendi ve burada İnguş Bağımsızlık Komitesi’nin kurulduğu ilan edildi.

Komite temsilcilerine göre komite, İnguş uyruklu, kamuya mal olmuş bağımsız siyasi figürlerden oluşuyor. Aynı zamanda, organizatörler siyasi bir parti olmadıklarını ve “toplumda özel bir konum iddia etmediklerini” vurguladılar.

Komitenin hedefleri arasında İnguş toplumunun özgürlük ve bağımsızlık fikri etrafında konsolide edilmesi, kültürel ve dini kimliğin korunması, bağımsız bir İnguş devleti inşa etmek için temelin oluşturulması ve “halkın başka bir aldatmaca girişimine ve onlara karşı şiddet sarmalının önlenmesi” yer alıyor.

Komite yaptığı açıklamada başkanlarını seçtiklerini ancak güvenlik nedenleriyle üyelerinin isimlerinin açıklanmayacağı ve diğer Kafkas diaspora temsilcileriyle kardeşlik temelinde işbirliğinin mümkün olduğu ifade edildi.

Komite sözcüsü bu aşamada komitenin sosyo-politik ve bilgilendirme çalışmaları yapacağını da sözlerine ekledi.

İstanbul’da düzenlenen kongrede, katılımcıların işgal edilmiş olarak adlandırdığı İnguşetya topraklarında sosyo-politik ve sosyo-ekonomik konularda raporlar dinlendi. “Bağımsız İnguş halkının net bir siyasi pozisyonunun ana hatlarını belirleme ihtiyacına ilişkin” bir karar kabul edilirken bu kararın detaylarının daha sonra kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

Komite sözcüsü Ahmad Ozdo tarafından okunan komite bildirisinde :

“1944’te İnguş halkına yönelik soykırımın ve 1992’de Prigorodny bölgesinde yapılan etnik temizliğin ( İnguş-Oset savaşı ) uluslararası alanda tanınmasını sağlamayı amaçlıyoruz.

Rusya’nın tamamen çökmesi veya yeniden biçimlendirilmesi durumunda, İnguşetya halkı tarihi topraklarını elde etme hakkının yanı sıra 1944-57 ve 1992’de meydana gelen maddi ve manevi zararın tazmini hakkını saklı tutar.” denildi.

İçkerya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını destekleyen Ukrayna Meclisi (Verkhovna Rada) milletvekili Oleksiy Goncharenko İnguşetya’nın bağımsızlığını destekleyenlerin kurdukları komite hakkında yorum yaptı : “İnguşetya bağımsızlık yolunda! Çok önemli bir hikaye!” dedi.

Kaynak : Фортанга, stav.aif.ru , Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img