Rusya’yı terk etmek isteyenler kilometrelerce araç kuyruk oluşturdu

Rusya-Gürcistan sınırının Kuzey Osetya tarafındaki gümrük kontrol noktasında binlerce aracın biriktiği ve araç sahiplerinin aileleriyle birlikte hızlıca sınırı geçip Gürcistan’a girmeye bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi bir seferberlik ilan etmesinin ardından 21 Eylül sabahı sınırın Rusya tarafında büyük bir araç kuyruğu oluştu.

Gürcistan’ın Stepantsminda kasabasının (Rusya Federasyonu sınırına yakın) yönetimi, Rusya tarafından 30-35 km boyunca uzanan büyük bir araba kuyruğunun oluştuğunu söyledi. Gürcü yerel yönetim yetkilisi “Gürcistan’ın Karadeniz kıyısındaki yaz tatili sezonu sona erdi. Bu durum eylül ayı sonu için alışılmadık bir durum” dedi.

Görgü tanıklarına göre, birkaç saat sınırda durduktan sonra, araç sahipleri Vladikavkaz’a geri dönüyor, arabayı orada bırakıyor, yine taksi veya minibüsle kuyruğun sonuna kadar giderek oradan itibaren sınırı yürüyerek geçiyorlar. Stepantsminda’da bir araba bulacakları umuduyla onlarca kilometre yürüdüler.

Yine de sınırı geçmeyi başaran Rusyalıların ifadesine göre, özellikle Rusya tarafındaki kontrol noktasında dikkatlice kontrol ediliyor ve sorgulanıyorlar. Gürcistan tarafındaki kontrol noktasında, Rusya Federasyonu vatandaşlarına en çok Gürcistan’a hangi amaçla geldikleri soruluyor. Çoğunlukla turist olduklarını beyan ediyorlar.

Gürcistan’daki Rusyalılar, vizesiz rejimden ve kayıt olmadan 12 ay yaşama fırsatına, kiralamaya hazır çok çeşitli konforlu gayrimenkullerden faydalanabiliyorlar. Aynı zamanda, yaklaşık 23 bin Rusyalının hali hazırda Gürcistan’da gayrimenkulü var.

Kaynak : Giorgi Dvali, Tiflis / Kommersant

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img