Rusya’dan Haber Sitelerine Engel!

Kavkaz Realiy haber sitesinin Rusya Federasyonu erişimi engellendi.

Kavkaz Realiy sitesinin haberine göre daha önce editörlerinden Ukrayna’daki savaşta Çeçenya’daki askeri personel arasındaki kayıplarla ilgili haberlerin kaldırılmasının talep edildiğini, sonrasında 3 Mart gece geç saatlerde, Radio Liberty’nin Rus servisinin web siteleri olan Sibir Realiy, Sever Realiy, İdel Realiy kanalları da Rusya Federasyonu’nda engellendiği belirtildi.

Ayrıca Meduza, BBC Russian Service ve Facebook, Rusya Federasyonu’nda erişime kapatıldığı bilgisi verildi.

Kavkaz Realiy ekibinin çalışmalarına devam edeceğini, Rusya’daki okuyucuların erişime kapatılan sitelere erişim için editörler bir takım önerilerde bulundu.

Haber sitesinin bu konuda yaptığı çağrı:

“Haber uygulamamız Kavkaz.Realii’yi App Store veya Google Play’den indirin, sitemizin tüm materyalleri içinde mevcuttur ve engellenmesi söz konusu olamamaktadır.

  • Facebook , Twitter , Instagram , YouTube , Telegram , vKontakte , Odnoklassnik’deki sayfalarımıza abone olunduğunda, sitemizin diğer sürümlerinin bağlantılarını orada paylaşılacaktır.
  • Bir VPN istemcisi kullanarak kanallarımıza ulaşmanız mümkün olacaktır. Ayrıca bu kendinizi güvende tutmanıza yardımcı olacaktır.” şeklinde oldu.

Erişimin neden kısıtlandığı konusunda ise açıklamalarıysa :
“Rusya , 24 Şubat’ta Ukrayna’ya askeri müdahale başlattı.
Rus makamları, Rus medyasının çatışmalara “savaş” demesini engellemeye çalışıyor.
Komşu bir ülkedeki olayları sadece resmi bilgi kaynaklarına göre ve onların kelime dağarcığını kullanarak rapor etmeleri isteniyor.
Birkaç gün önce, Radio Free Europe/Radio Liberty medya kuruluşunun diğer Rusça yayın yapan siteleri, Present Time TV kanalı ve RS Crimea Realiy’nin Ukrayna kanalı zaten engellenmişti.
Rusya’da muhalif medyaya zulmediliyor.
1 Mart’ta Ekho Moskvy radyo istasyonu hükümet talimatlarını ihlal ettiği için yayından kaldırıldı ve web sitesi engellendi.

Bunun yanı sıra Dozhd TV kanalı The Village ve öğrenci dergisi DOXA’nın siteleri de engellendi. Novaya Gazeta’nın editörleri, gazetenin sponsorları tarafından yapılan bir oylamanın ardından sansürü kabul etmek zorunda kaldılar” şeklinde oldu.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img