Rusya’da faaliyet gösteren VKontakte platformuna yasak geldi.

VKontakte’de Rusya’dan farklı ülkelerde yaşam bilgileri içeren reklamları duyurmak yasaklandı.

Sosyal ağlar dahil olmak üzere, başka bir ülkede oturma izni almak, yurt dışında okumak veya bir işi yurt dışına taşımakla ilgili reklamlar yayınlamak yasağa dahil edilirken, yer değiştirme veya yer değiştirmeyi organize etmek için herhangi bir danışmanlık hizmetinin reklamı da VK platformunda yasaklandı.

2021’de VK Group holdingine başkanlık idaresi başkan yardımcısı Sergei Kiriyenko’nun oğlu Vladimir Kiriyenko başkanlık ediyordu.

Aynı yıl VK, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir arkadaşı Yuri Kovalchuk’a ait olan Gazprombank ve Sogaz’ın kontrolüne girdi.

2022’de savaş ve kriz nedeniyle birkaç Rus göç dalgasının ardından, yetkililer tarafından kontrol edilen medya platformları ve medya kuruluşlarına benzer bir yasak getirildi.

Ocak ayında, VKontakte yönetimi işten çıkarılma tehdidi altında bulunan Rusya’yı terk eden çalışanlarının Rusya’ya dönmesini talep etti.

Şirket bunu sunucu güvenlik sorunları ve şirkette sızıntılar olabilmesi ihtimali konusundaki endişeleri olmasıyla açıkladı.

Rusya’daki yetkili temsilciler ayrılan Ruslar için çeşitli kısıtlamalar önerdi.

Birleşik Rusya milletvekili Nikolai Brykin, savaşın başlamasından sonra Rusya’yı terk eden herkesin “yabancı ajan” olarak tanınması gerektiğini söylerken, Devlet Dumasından bir başka Birleşik Rusya üyesi Oleg Golikov, seferberlik döneminde ayrılanların belediye organları da dahil olmak üzere hükümet organları seçimlerine izin verilmemesini önerdi.

Senatör Sergei Tsekov mülklerini ellerinden almayı teklif ederken, Devlet Duması sözcüsü Vyacheslav Volodin’e göre, ayrılanlar için Rusya’da daha yüksek bir vergi oranı getirilecek.

Son birkaç yılda Rusya, VKontakte’de çeşitli makaleler altında yapılan yorumlar veya gönderiler nedeniyle aktif olarak para cezasına çarptırıldı.

Genellikle, hükümet yetkilileri, kolluk kuvvetleri veya Kremlin yanlısı gazeteciler ile ilgili olarak nefreti kışkırtmakla ilgili olduğu düşünülen makalelerden kaynaklı cezalar verilirken, sosyal ağdaki yorumlar için ordunun “itibarını zedeleme” maddesine göre de para cezasına çarptırılıyorlar.

VKontakte, bilgi yayma organizatörleri listesine dahil edilmiştir. Bu listede yer alan şirketlerin, kullanıcı verilerini toplaması, saklaması ve talep edilmesi halinde istihbarat teşkilatlarına bilgi vermesi gerekmektedir.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img