Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mişustin Adıge Cumhuriyeti’ni ziyaret etti

Adıge Cumhuriyeti basın servisinden yapılan açıklamaya göre Rusya Federasyonu başbakanı Mihail Mişustin, çalışma ziyareti kapsamında Adıge Cumhuriyeti’ne geldi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Adıge Cumhuriyeti başkanı Kumpıl Murat, ziyaretin Adıge Cumhuriyeti için önemli olduğu, bölgede yürütülen çalışmalarda sağlanan başarılar hakkında kendisini bilgilendirmek ve önemli konularda kendisiyle görüşmek için bir fırsat olduğunu belirtti.

Mihail Mişustin’in ilk ziyareti Adıge Cumhuriyeti’nin önde gelen süt işletmelerinden ‘Tambovsky’ fabrikasında gerçekleşti. İşletmede, Çerkes peyniri (Adıgey peyniri) üretimi süreçleri hakkında bilgi edindi ve işletmede çalışan işçilerle sohbet etti.

Çerkes peynirinin (Adıgey peyniri) Cumhuriyetin ana gastronomi markası olduğunu ifade eden Kumpıl, Rusya ve yurt dışına yüksek kaliteli peynir ihracatı için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz dedi.

Mihail Mişustin, Rusya Federasyonu hükümetinin bölgesel markaların gelişimini memnuniyetle karşıladıklarını ve desteklendiğini ifade etti.

Cumhuriyet basın servisinin yaptığı açıklamaya göre ise Adıge Cumhuriyetin’de büyük ölçekli projelerin hayata geçirilmesi için 3,1 milyar ruble kaynak sağlandığını açıkladı. Buna göre altyapı ve sosyal tesislerin inşasını sağlayan toplamda 8 projenin gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtildi.

Ayrıca, Adıge Cumhuriyeti’nin 2024 yılına kadar sosyo-ekonomik kalkınma projesi kapsamında enerji ve gaz alt yapısı, tıbbi bakım, kültür ve spor merkezleri hizmetlerinin kullanılabilirliğini arttırmak amacıyla bir dizi önlem paketi üzerinde çalışıldığı ve programın Rusya Federasyonu hükümetinin desteğiyle gerçekleştirileceği aktarıldı.

2020 yılında hükümetten sağlanan ödenek 1 milyar rubleyi aşmıştı. Buna göre Maykop şehrinde bir rehabilitasyon merkezi ve diş kliniği başta olmak üzere çok sayıda sosyal tesis inşa edildi.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img