‘Rusya Devlet Duması’na yalnızca Rusça konuşanların yurttaş olarak tanınmasına ilişkin bir yasa tasarısı sunuldu

Birleşik Rusya partisinden Devlet Duma Komitesi Başkan Yardımcısı yurtdışında yalnızca Rusça konuşanların yurttaş olarak tanınmasına ilişkin bir yasa tasarısı sundu. Belgeler, yasama sisteminin web sitesinde yayınlandı.

Tasarının yazarının, Birleşik Rusya partisinden BDT İşleri, Avrasya Entegrasyonu ve Yurttaşlarla İlişkiler Devlet Duma Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Konstantin Zatulin olduğu belirtildi.

Yasa tasarısına göre, yurttaşlar, Rusya dışında yaşayan, Rusça konuşan ve tarihsel olarak Rusya’da yaşayan halklara ait olan kişiler ve onların soyundan gelenlerin yanı sıra “manevi, kültürel ve yasal bağlar lehine özgür bir seçim” yapan kişiler olarak tanımlanıyor.

Tasarının Rus dili ile ilgili açıklayıcı kısmında “devletin yurtdışında yaşayan yurttaşların tüm Rus kültürel kimliğini sağlama konusundaki anayasal gerekliliği yerine getirmesi için gerekli bir koşuldur”. şeklinde belirtiliyor.

Tasarıda ayrıca Rusya Federasyonu’nda yer alan halkların listesinin açıklığa kavuşturulması da öneriliyor. Listede özellikle Belarus ve Ukrayna halklarının temsilcileri ve yerli halkların temsilcileri de yer alıyor.

Sunulan tasarıda, “Rusya Federasyonu’nun Yurtdışındaki Yurttaşlara Yönelik Devlet Politikasına Dair” federal kanunun 1. maddesinin 3. fıkrasında ve 2. maddesinin 7. fıkrası kapsamında değişiklikler yapılmak isteniyor.

Yürürlükte olan mevcut kanunun mevcut 1. maddesinin 3. fıkrasında Rus dili bilgisinden bahsedilmiyor.

Bununla birlikte, 1. maddede “bir devlette doğmuş, ikamet etmiş veya yaşayan ve ortak bir dil, tarih, kültürel miras, gelenek ve göreneklere sahip kişiler ve ayrıca bu kişilerin soyundan gelen kişiler” şeklinde belirtmektedir.

Kaynak : Novaya Gazeta

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img