Rusya Adalet Bakanlığı Çerkes aktivist Martin Koçesoko’yu “yabancı ajanlar” listesine ekledi

Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı, şu anda Türkiye’de yaşayan Çerkes aktivist, “Xabze” örgütünün lideri Martin Koçesoko’yu (Kochesokov) sözde yabancı ajan ilan etti.

Bakanlığa göre, Koçesoko “yabancı ajanların mesaj ve materyallerinin sınırsız sayıda insana yayılmasında yer aldı, sonuçları Rusya Federasyonu’nun toprak bütünlüğünün ihlaline yol açabilecek eylemler için çağrılar yaptı”.

Gazeteci Konstantin Eggert, siyaset bilimci Kirill Rogov, blog yazarı Alexander Stefanov, Diletant dergisinin genel yayın yönetmeni Vitaly Dymarsky, petrol ve gaz analisti Mikhail Krutikhin ve insan hakları aktivisti Olga Romanova tarafından kurulan Alman MRR-Fund Gemeinnützige UG ve internet yayını Dovod da “yabancı ajan” ilan edildi. Aynı zamanda, Rosbalt adlı yayının tüzel kişiliği ise kayıtlardan çıkarıldı.

Kochesoko 2017 yılında Kabardey-Balkar’da gözaltına alındı ve üzerinde uyuşturucu ele geçirildi. Avukatlar, uyuşturucuların ele geçirilmesi sırasında hazır bulunan tanıkların cumhuriyet psikonörolojik dispanserine kayıtlı olduğunu öğrenmeyi başardılar. Koçesoko suçu kabul etmedi, uyuşturucuların üzerine yerleştirildiğini ve kendisine ve ailesine yönelik fiziksel şiddet tehdidi altında itiraf etmeye zorlandığını iddia etti. Kendisine Temmuz 2021’de yürürlüğe girecek olan üç yıllık ertelenmiş hapis cezası verildi. Koçesoko, Kuzey Kafkasya’daki kamuoyu temsilcileri ve Türkiye’deki Çerkes diasporası tarafından savunuldu; Memorial insan hakları merkezi, siyasi nedenlerle yasadışı olarak zulüm gördüğünü kabul etti.

Daha önce Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı, Çerkes aktivist İbrahim Yağan’ın da bulunduğu bir dizi ulusal hareket aktivistini “yabancı ajan” olarak tanımıştı.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img