Ramzan Kadirov’un danışmanı Belgrad’da Sırbistan Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi

Çeçenya liderinin Arap ve Müslüman ülkelerdeki temsilcisi Turko Dudov, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç ile görüşmek üzere Belgrad’a gitti.

Daudov’un Instagram sayfasında söylediği gibi, Vuciç’e ve tüm Sırp halkına Ramzan Kadirov’un selamlarını iletti ve “Rusya ile Sırbistan arasındaki yüzlerce yıllık kardeşlik ilişkilerinin bir kez daha gücünü gösterdiğini” vurguladı. Buna cevaben, Vuciç, Rus halkının Sırplar için kardeş olduğu ve bu ilişkilerin “herhangi bir baskı altında yok edilemeyeceği” güvencesini verdi.

Sonunda Daudov, Vuciç’e hediye olarak bir kepenek ve bir kalpak hediye etti. Toplantının asıl amacının ne olduğu ve iki siyasetçi arasındaki tartışma konusunun ne olduğu bilinmiyor.

Avrupa Parlamentosu’nda kısmen tanınan Kosova Cumhuriyeti raportörü Viola von Cramon, bu toplantıya Twitter’dan tepki gösterdi.

Rusya Federasyonu Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor, ve diplomatik misyonu yok.

Sırbistan ve Çeçenya’nın yakın ekonomik ve siyasi ilişkileri yok, ancak Belgrad ve Kremlin tarafından “kardeş” olarak nitelendiriliyorlar. Bunun temel nedeni, Rusya’nın Kosova ile ilişkilerin müzakereler yoluyla normalleşmesine verdiği destek. Özellikle, geçen yıl Sırbistan’ın caddelerden birine Ahmet Kadirov’un ismini vermeye karar verdiği ve ayrıca Kur’an’ı incelemek için onun adına bir okul inşa etme olasılığının tartışıldığı bildirildi.

Ağustos ayında Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, belirli bir “Çeçen ve Çerkes grubunun” kısmen tanınan Kosova Cumhuriyeti ile çatışmanın yeniden tırmanmasına karıştığını duyurdu. Adını verdiği isimler arasında Ramzan Kadırov rejiminin tanınmış muhalifleri de vardı. Uzmanlara göre, cumhurbaşkanının konuşması Sırbistan ile Çeçenya arasındaki yakınlaşmanın sonucuydu ve Vucic, Balkan Yarımadası sakinlerini “tehlikeli Çeçenler” ile korkutmak istiyor.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img