Putin, eski devlet başkanlarına dokunulmazlık ve ömür boyu senatörlük hakkı veren yasayı imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski Rus devlet başkanlarına cezai soruşturmadan muaf tutan ve Kremlin’den ayrıldıktan sonra Federasyon Konseyi’nde ömür boyu senatör olmalarına izin veren yasayı imzaladı.

Böylece eski bir başkanın dokunulmazlığının kaldırılması da zorlaştırılmış oldu.

Rusya’da eski cumhurbaşkanları, zaten görevdeyken işlenen suçlar nedeniyle başlatılan olası bir kovuşturmada dokunulmazlık hakkına sahipti. Ancak yeni yasa onlara ömür boyu dokunulmazlık hakkı sağladı.

Ayrıca devlet başkanlarının Rusya’nın üst meclisi olan Federasyon Konseyi’ne 30 kadar senatör atamasına izin veren yasa, Putin’in bu yıl Rusya’nın siyasi sisteminde başlattığı köklü reformlar kapsamında gündeme geldi.

Öte yandan dokunulmazlık, sadece ihanet ve diğer ciddi suçlar için kaldırılabilecek ve bunun için de Anayasa Mahkemesi’nin onayı ile Duma ve Parlamentonun üst kanadı Rusya Federasyonu Konseyi üyelerinin üçte ikisinin desteği gerekecek.

Rusya’da son düzenlenen referandumla kabul edilen anayasa değişikliği ile görev süresi 2024 yılında bitecek olan Putin’in iki kere daha 6’şar yıllığına devlet başkanı seçilmesinin önüne açılmıştı.

Kaynak : euronews

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img