Pandemi sürecinde Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’nde işsiz sayısı 5 kat arttı

Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi ofisine göre, koronavirüs salgını sırasında Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’nde (NCFD) kayıtlı işsiz sayısı önemli ölçüde arttı.

Kremlin’in Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi tam yetkili temsilcisi Yuri Çayka yaptığı açıklamada “Pandemi nedeniyle bugün işgücü piyasasındaki durum gerginleşti, bölgedeki işsiz sayısı neredeyse 5 kat arttı. Bölgenin Rusya’nın en çok işsiz nüfusu barındıran on bölgesi arasında olduğunu hatırlatmama izin verin. Bu eğilim devam ediyor ve maalesef bunu tersine çevirmek mümkün olmadı “

Rosstat verilerine atıfta bulunan Çayka, Ekim 2020 sonunda Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’ndeki kayıtlı işsizlik seviyesinin toplam işgücünün neredeyse% 12’sine denk geldiğini ve Rusya Federasyonu için hesaplanan aynı göstergenin (% 4,6) 2 katından fazla olduğunu sözlerine ekledi.

Çayka Cumhuriyetlerdeki işsizliğe yönelik yaptığı açıklamasında : “Mart 2020 sonunda bu rakamın bölgede % 2,7 olduğunu belirtmek isterim. Bölge içerisindeki Cumhuriyetlerde kayıtlı işsizlik oranı itibariyle ilk sırada % 24 ile İnguşetya Cumhuriyeti ve ardından Çeçen Cumhuriyeti’nde % 21 ile görülüyor. Bölgedeki en düşük işsizlik oranı Stavropol Bölgesinde gözlemlendi % 6.1 ” dedi.

Pandemi sırasında kayıtlı işsiz sayısındaki en büyük artışın Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde (10 kat) ve Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde (9 kat) yaşandığı kaydedildi.

Toplam işsiz sayısının yarısından fazlasının genç olduğu belirtiliyor.

Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’nde işsizlik sorunu uzun yıllardır çözülmedi diyen Yuri Çayka işsizliğin nesnel nedenlerini şöyle sıraladı :


⑉ Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’ndeki Cumhuriyetlere küçük yatırım akışı
⑉ Az sayıda modern ve rekabetçi endüstri
⑉ Cumhuriyetlerdeki düşük vasıflı işçi
⑉ Küçük işletmelerin gelişmesi için koşulların olmaması

Yuri Çayka, Kuzey Kafkasya Federal Bölgesindeki Cumhuriyet liderlerine mevcut durumu tersine çevirmek için her türlü çabayı göstermeye çağırdı.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img