Nalçik’te, yasağa rağmen Çerkes Soykırımı ve Anma Günü için bir geçit töreni düzenlendi

Nalçik’te, Rus-Çerkes savaşının sona ermesinin yıldönümünde geleneksel bir geçit töreni düzenlendi. Yasağa rağmen bir düzine insan şehir merkezinden Hayat Ağacı anıtına yürüdü. Kavkaz-Uzel’in bildirdiğine göre, daha önce yerel makamlar geçit düzenlenmesi için resmi başvurulara olumsuz cevap vermiş ve yasak getirmişti. Yasağın çiğnenmesine rağmen geçit törenine müdahale edilmedi.

Çerkessk’te de anma etkinlikleri düzenlendi. Karaçay-Çerkesya hükümeti temsilcilerinin de katıldığı anma etkinliği düzenlendi.

Adıge Cumhuriyeti Başkanı Murat Kumpilov, “eski topraklarda barış ve uyumu sağlama” çağrısında bulunduğu anma günü mesajı paylaştı.

21 Mayısı Gürcistan’da da anıldı. Anaklia şehrinde Çerkes Kültür Merkezi’nin girişimiyle Çerkes soykırımı kurbanlarının anısına yapılan anıtta bir anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Kuzey Kafkasya, Türkiye ve Ürdün’den diaspora temsilcileri ve yerel makamlar da katıldı.

01000000 0a00 0242 a2d4 08db5a150069 w1597 n r0 st s 1

Çerkes Kültür Merkezi Başkanı Merab Chukhua, Gürcistan’ın Çerkes halkına yönelik soykırımı 20 Mayıs 2011’de tanıyan tek ülke olduğunu hatırlattı.

Chukhua, Kavkaz-Realii’ye verdiği demeçte “Tiflis’teki Çerkes Kültür Merkezi bunun için çeşitli etkinlikler düzenledi. Tek bir amacımız vardı: Sadece anma etkinliği değil, Çerkeslerin yanında yer almak. Gürcü-Çerkes birliği sadece Gürcüler ve Çerkesler için değil, tüm Kafkasya için kurtuluştur” dedi.

  • Geçen yıl Nalçik’te geçit töreni Ukrayna savaşının yarattığı ortam gerekçe gösterilerek yasaklandı. İzinsiz geçit eylemine yaklaşık 500 kişi katıldı. Yürüyüşe katılanlara herhangi bir soru sormayan polis, yolda önden giden atlıları durdurmaya çalıştı. Toplananlar, polisten resmi bir emir talep ederek atlıları savunmaya çalıştı. Bunlardan en az biri hakkında asayişin ihlaline ilişkin tutanak düzenlendi.

Kaynak : Кавказ.Реалии , Газета Юга

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img