Meşbaşe İshak’ın “Kontes Aisse” adlı romanından uyarlanan film gösterime girdi

Çerkes ulusal yazarı, Rusya’nın Emek Kahramanı Meşbaşe İshak’ın “Kontes Aisse” romanından uyarlanan uzun metrajlı film, Maykop’ta gösterime girdi. Film ayrıca Adıgeysk, Krasnogvardeisky, Koşhabl, Enem köylerindeki sinemalarda da gösterime girdi. Ayrıca Krasnodar, Armavir, Soçi, Gelencik, Tuapse, Nalçik, Çerkessk, Rostov-on-Don, Novorossiysk, Anapa şehirlerinde de gösterime girdi.

Meşbaşe İshak’ın tarihi romanı “Kontes Aisse” Çerkesçeden çevrildi ve 2008’de yayınlandı. Roman, 2016 yılında Suriye’den bir çevirmen olan Walid Tkharkaho tarafından Arapça’ya çevrildi. Kitap Suriye, Ürdün ve İsrail’den Arap okuyucular arasında büyük popülerlik kazandı.

Gerçek tarihi olaylara dayanan eser, Çerkes kadın Ayşet’in alışılmadık kaderini anlatıyor. Asil mülkü Türkler tarafından yağmalanan bir Çerkes prensinin kızı kaçırıldı ve köle olarak satıldı. 17. yüzyılın sonunda küçük kız Ayşet, Fransa’nın Osmanlı İmparatorluğu büyükelçisi Count de Ferriol tarafından İstanbul’daki bir köle tüccarından satın alındı ve Fransa’ya götürüldü.

Ayşet’in inanılmaz kaderi, yeteneği, dış çekiciliği ve 18. yüzyılın Fransız gerçekliği için şaşırtıcı olan ahlakı, üst düzey soylular ve yazarlar arasında büyük ilgi uyandırdı. Çerkes kadını imajı, Fransız, İngiliz, Rus, Gürcü ve Çerkes edebiyatında sanatsal ifadesini buldu.

İki Rus film şirketi, Oryol ve Rakurs, Çerkes bir yazarın romanından uyarlanan bir melodram yaratmak için birlikte çalıştılar. Aisse ( Ayşet )’i Kabardey-Balkarya Cumhuriyetinden Çerkes sanatçı Svetlana Mamreşeva canlandırdı.

Film, Adıge Cumhuriyeti dağlarında, St. Petersburg’da, Leningrad bölgesindeki Gatçina’da çekildi. Bazı bölümler ise Türkiye ve Fransa’da çekildi.

Çekimlerde yer alan aktörler arasında Chevalier D rolünde Evgeny Dryablov, Edie, Vladimir Yermin (Comte de Ferriol), Evgenia Dobrovolskaya (Madame Ferriol), Alexander Lazarev (Orleans Dükü), Yuri Belyaev (Malta Tarikatı Büyükelçisi), Artem Tkachenko (Filo – Orleans Dükü’nün asistanı) ve diğerleri yer aldı.

Küçük Ayşet’i ise Adıge Cumhuriyetinden Çerkes bir kız olan Diana Yehutl’ canlandırdı ve büyükanne ve büyükbabasının rollerini ise İbrahim Tsey’in adını taşıyan Adıge Cumhuriyeti Ulusal Tiyatro sanatçıları oynadı. Ayrıca çekimlere devlet topluluğu “Nalmes” ten sanatçılar da katıldı.

Film, Adıge Cumhuriyeti’nin eski Cumhurbaşkanı Hazret Şovmen’in mali desteğiyle çekildi ve gösterime girdi.

Kaynak : Sovetskaya Adygea

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img