Çerkes aktivist Martin Koçesoko’nun davasındaki tanıklar,tutuklanma koşullarını hatırlamadıklarını söylediler

Kabardey-Balkar Urvan Bölge Mahkemesinde, Çerkes aktivist Martin Kochesokov’un davasının tanıkları, tutukluluğunun koşulları hakkında savunmadan gelen soruları yanıtlayamadı. “Xabze” örgütünün başkanı, hatırladığımız gibi, uyuşturucu bulundurma davasında yargılanıyor.

Avukat Lyudmila Kochesokova, Kavkaz.Realii muhabirine yaptığı açıklamada “Tanıklar, soruşturma sırasında SOBR görevlilerinin Kochesoko’nun tutuklanmasında doğrudan yer aldıklarına ve herhangi bir soruşturma önlemi almadıklarına dair verdikleri ifadeyi doğruluyor. Tüm savcılık tanıklarının bir tür” hafıza kaybı ” var. Aynı cevabı veriyorlar : “uzun zaman önceydi”, “hatırlamıyoruz.”

11 Aralık’ta mahkeme, üç savcılık tanığını sorguya çekti: Mkrtumyan adında bir tanık ve konferans görüşmesi ile duruşmaya katılan Özel Hızlı Müdahale Birimi üyeleri “Kardanov” ve “Doğuzayev” takma adlarıyla iki özel hızlı müdahale birim üyeleri (SOBR). Daha önce, bu tanıkların yokluğu nedeniyle Kochesokov davasındaki duruşma birkaç kez ertelendi.

Davayı takip eden kamu kuruluşu “Xabze” temsilcisi Azamat Shormanov iki gizli tanık hakkında şunları söyledi :

“Mahkeme başkanının sorgulamasının ilk dakikasından itibaren sivil tanık, sanki dünmüş gibi, olanlar hakkında net ve ayrıntılı bir şekilde konuşmaya başladı ve savcı bile, böylesine iyi bir hafızaya sahip olduğuna şaşırdı. Martin aleyhindeki suçlamaları tam olarak ana hatlarıyla belirtti. Savunma avukatı tarafından sorulan tüm sorulara, diğer iki tanık gibi, “bilmediğini”, “hatırlamadığını” söyledi.”

17 Aralık’ta yapılması planlanan bir sonraki toplantıda, savunmanın tanıklarının sorgulanması bekleniyor.

Kochesokov, 8 Haziran 2019’da Kabardey-Balkarya’da gözaltına alındı. Güvenlik güçleri, arabasında bir torba uyuşturucu bulduklarını söylediler. 14 Temmuz’da savcılık eylemciye karşı yeni bir iddianame yayınladı: “kamu sağlığına ve genel ahlaka aykırı” bir suç işlediği iddia edildi. Martin, 10 yıla kadar hapisle karşı karşıya.


Savunma avukatları, Kochesokov’dan uyuşturucu ele geçirme olayında hazır bulunan tanıkların cumhuriyet nöropsikiyatri kliniğinde kayıtları olduğunu öğrendi.

Kaynak : Kavkaz Realii

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img