Maria Zakharova : Türkiye’de yaşayan Çerkesler etnik kökenlerini gizlemek zorunda kaldı ve dilleri yasaklandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, 21 Mayıs 2021 tarihinde düzenlenen brifingde gazetecilerin, Türkiye Dışişleri Bakanlığının 18 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı açıklamayı Rusya Dışişleri Bakanlığının nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine açıklamalarda bulundu.

E1p1aFKXsAAyfJt 1

Zakharova, ‘Bu tür açıklamaları siyasallaştırılmış, hatta çatışmacı bir söylem olarak görüyoruz. Ankara’nın tarihi olayların yorumunu yıkıcı amaçlarla, kendi siyasi hırslarına alet etmek için kullanma girişimleri üzüntü vericidir ve her yıl bu durum devam etmektedir. 19. ve 20. yüzyılların zorlu olaylarıyla ilgili spekülatif ifadelerin ne akademik tarih yazımı ile ne de Kırım Cumhuriyeti ve Kuzey Kafkasya’daki gerçek durumla ilgisi yoktur.’

Kırım’daki durum ile ilgili bilgi veren Zakharova sözlerine şu şekilde devam etti :

‘ Etnik, dilsel ve dini meselelerde çözümsüz kalan sorunları olan Türkiye’nin etnik azınlıkların haklarının savunucusu rolüne soyunması oldukça şüphelidir. Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin etnik kökenlerini gizlemek zorunda kalmaları ve anadillerinin genellikle yasaklanması çok uzak olmayan bir geçmişte yaşandı.

Ancak Sergey Viktoroviç Lavrov’un dediği gibi bizler kibar insanlarız ve Türkiye’nin kendi sorunlarını elbette kendi yükümlülüklerine dayanarak çözmesi gerektiğine inanıyoruz, ancak bu söylem devam ederse Türkiye’deki benzer sorunlara da dikkat çekmemiz gerekecek.

Bunu yapmak istemedik, umarım bugün Türkiye Dışişleri Bakanlığı bizi dikkate alır.

Türk politikacıların, etnik faktörü, öncelikle etnik grupların çıkarlarına zarar veren jeopolitik oyunun bir aracı olarak kullanmaktan vazgeçmeleri zamanının geldiğine inanıyoruz. Ankara ile ortaklaşa çaba harcayarak etkileşim kurabileceğimiz birçok alan var.’

Kaynak : 1 вести

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img