Mahaçkale barut fıçısı üzerinde : patlama ve yangında 35 kişi öldü

Mahaçkale’nin eteklerindeki bir araba tamirhanesi ve benzin istasyonunda meydana gelen patlama ve yangında 35 kişi öldü, yüzden fazla kişi de yaralandı. Dağıstan’da yas ilan edildi ve yüzlerce vatandaş sabahtan bu yana kan nakil merkezlerinde toplandı. Yerel halk aktivistleri, olayın nedenlerinden birinin yetkililerin potansiyel olarak tehlikeli teknik tesisler üzerindeki kontrol eksikliği olabileceğini belirtiyor.

Kurtarma ekipleri 14 Ağustos günü Moskova saatiyle 21:37’de Mahaçkale’de Karman-2’deki bir benzin istasyonunda gaz-hava karışımı patlaması olduğunu bildirdi. Yerel SCR departmanı, yangının ilk olarak karşıda bulunan araba servis istasyonunda çıktığını ve daha sonra yangının benzin istasyonuna sıçradığını yazdı. Görgü tanıkları, yangına bakmaya gelen insanların patlama dalgasıyla havaya uçtuğunu söylüyor.

Sabah Cumhuriyet Başkanı Sergey Melikov patlamada 30 kişinin öldüğünü (üçü çocuk), yaralı sayısının ise yüzden fazla olduğunu söyledi. Daha sonra ölü sayısının 35’e yükseldiği öğrenildi.

Bu rakam kesin değil. Sosyal ağlarda insanlar, patlamanın olduğu bölgede bulunan ve hala irtibat kuramadıkları sevdiklerinin fotoğraflarını yayınlamaya devam ediyor. Aynı zamanda, yerel yetkililer ölenlerin cesetlerinin tanımlanamadığını bildiriyor – yakınları genetik inceleme için morga çağırılıyor.

Dağıstanlı Çernovik gazetesinin genel yayın yönetmen yardımcısı Magomed Magomedov, ölü sayısının nedeni olarak kritik faktörlerin bir kombinasyonunu sıralıyor. Magomedov’a göre bu faktörler arasında yol kenarındaki kaotik gelişme, bu bölümdeki trafiğin kısıtlanması ve insanların meraktan yangını filme almaya başlaması yer alıyor.

“Sosyal ağlarda bu durum, yangına uçan güvelerle bile karşılaştırıldı” dedi.

Acil Durumlar Bakanlığı yaralıların tahliyesi için bir helikopter gönderdi ve trajediyi öğrenen şehir sakinleri kurbanlar için kan bağışında bulunmaya geldi. Cumhuriyetçi kan nakil istasyonu, stoklarını yenilemek için bütün gece hiç ara vermeden çalıştı.

Potasyum nitrat patlaması mı ?

Kamu Hizmetleri İzleme kuruluşu başkanı Ziyautdin Uvaisov, patlamanın meydana geldiği bölgede her zaman trafik sıkışıklığı olduğunu, buranın şehrin Hazar Denizi’ne doğru çıkışı olduğunu ve her zaman çok sayıda araç bulunduğunu söyledi. Bu durumun çok sayıda can kaybının ana nedeni olduğunu söyledi. Ancak patlamanın servis istasyonundaki bir yangından kaynaklandığından da şüphe duyuyor.

”Terörist saldırılar olduğunda genellikle bir kova potasyum nitrat kullanırlardı, bu da on kilogram eder.”

“Bu atölyenin yanında, tarım işlerinde kullanılan potasyum nitrat gibi patlayıcı bir şeyin depolanabileceği bir depo var. Terörist saldırılar olduğunda genellikle on kilogramlık bir kova potasyum nitrat kullanırlardı. Sonra da patlama sesi tüm şehirden duyulurdu. Örneğin bir depoda üç ya da dört torba depolanmışsa, bu 200 kilogram demektir.”

Böyle bir durumda yetkililerin tam bir kontrol sağlayamayacağını da ekliyor ve yangını fotoğraflamak için daha az araç durmuş olsaydı, kayıp sayısının farklı olabileceği sonucuna varıyor.

Patlayan Nafta 24 benzin istasyonunun kurucu ortağı Hüseyin İbragimov da potasyum nitrat depoları olduğunu iddia etti. Ona göre yangın orada başladı.

“Tüm yangın denetimlerinden geçtik. Hiçbir eksiğimiz yoktu ve olmamalıydı da. Zarar gören taraf biziz. Tek bir varil bile patlamadı, bütün insanlar hayatta ve zarar görmedi. Yolun karşısında bazı hangarlar ve depolar vardı. Biz bile bilmiyorduk. Meğer orada yüz tona yakın potasyum nitrat varmış” dedi.

Shot TV kanalına göre, benzin istasyonu birçok ihlale karıştı : soğutma sistemi yoktu ve yangın söndürme suyu kaynağına bağlantı yoktu. Benzinlik sahibi Ibragim Shamkhalov, Acil Durumlar Bakanlığı’nın talimatlarını ihlal ettiği için sekiz kez para cezasına çarptırıldı.

Yerel TV kanalları, benzinlik sahibinin daha önce de özel izinler olmadan sıvılaştırılmış gaz satmaktan yargılandığını söylüyor. Onlara göre, Shamkhalov’un şirketi devlet sözleşmelerinden para kazandı: Dağıstan savcılığına, Rostransnadzor bölge departmanına, yerel Sağlık Bakanlığı’na ve Mahaçkale klinik hastanesine yakıt sağladı. Ajanslar bu bilgi hakkında yorum yapmadı.

“Paranın karşısında yasaklar eriyip gidiyor.”

Cumhuriyetteki Yabloko partisi başkanı Albert Esedov, Mahaçkale’deki benzin istasyonlarının konutlara ve teknik depolara yakın konumlarından kaynaklanan sorunların çok ciddi olduğunu söylüyor.

“Dünkü gibi trajediler bu durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. İnsan haklı olarak benzin istasyonları faaliyet izni alırken şehir planlama normlarının ihlal edilip edilmediğini merak ediyor.” diyor ve yerel yetkililerin şehirdeki tüm benzin istasyonlarının denetleneceğini duyurduklarını ekliyor.

Dağıstanlı reklamcı Abduraşid Saidov, Mahaçkale’de yoğun yapılaşma ve güvenlik gerekliliklerinin tamamen ihlal edilmesi nedeniyle bu tür bir olayın ölümle sonuçlandığını belirtiyor ve şehrin “barut fıçısı üzerinde” olduğuna dikkat çekiyor :

“Paranın karşısında tüm yasaklar eriyip gidiyor. Dağıstan uzun zamandır satılmış durumda. Felaket gelene kadar kimse yönetmeliklere uymayı düşünmüyor”

Saidov, bu olaydan sonra bile yetkililerin ihlalleri görmezden gelmeye devam edeceğine inanıyor: “Hiç ilgisi olmayan aşırı birini bulacaklar, ancak durumun neden geliştiğini ve bu trajediye neyin yol açtığını araştırmayacaklar.

Yerel makamlar şu ana kadar kurbanların ailelerine bir milyon ruble, yaralılara ise 200 ila 400 bin ruble tahsis etme sözü verdi. İlgili hizmetlerin sağlanmasında güvenlik gerekliliklerinin karşılanmaması ile ilgili bir ceza davası açıldı.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img