İsrail’de Çerkes Kültür Festivali düzenlendi

Gelenekselleştiği üzere İsrail’de bulunan Çerkes köyü Kfar-Kama’da Çerkes Kültür Festivali düzenlendi. Bu sene festivale Türkiyeden, Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Şıble Halk Dansları Topluluğu davet edildi

Kfar-Kama Belediye Başkanı Zakariy Napso, Adıge Cumhuriyeti Devlet Televizyonuna verdiği demeçte ‘ Festivale büyük önem veriyoruz. Misafirlerimizin Kfar-Kama’yı tanıması ve Kfar-Kamalı’ların da misafirlerimizi tanımalarına vesile oluyor. Binlerce Çerkes’in yaşadığı Eskişehir’i köylülerimiz bilmiyorlar. Dağılmış halkımız bu vesileyle bir araya geliyor ‘ dedi. Köylüler Türkiye’den gelen soydaşlarını evlerinde misafir ediliyorlar

Yakıcı güneşin batmasıyla birlikte köy sokaklarına kurulan tezgahlarda İsrail’den ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen misafirler alışveriş yapıyorlar. İsrail’de yaşayan farklı halklardan insanlar Çerkes kültürünü tanıma fırsatı yakalıyorlar.

366375768 625029486398376 4041798297388335525 n

Kfar-Kama köyü girişine yapılan yeni anıt

Zakariy Napso ‘ Binlerce insan köyümüzü ziyaret ediyor. Sadece Kfar-Kama ve Rehaniye’de yaşayanları değil Çerkes milletinin var olduğunu gösterebilmek, bizlerin de bir vatanı olduğu ve vatanımızın güzelliklerini kendileriyle paylaşmak temel hedefimiz ‘ dedi.

Akşam gösteri alanında ise Kfar-Kama Çerkes halk dansları ekibi Tipse ve gelen misafir ekip peşi sıra performanslarını sergiliyorlar.

Adıge Cumhuriyeti Mafehable’den Kfar-Kama’ya gelen Tsey İrhan ‘ Hem yakınlarımızı ziyaret etmek hem de Çerkes Kültür Festivaline katılım sağlamak için geldik. Soydaşlarımızın arasında kendi evimize gelmiş gibi hissediyorum ‘ dedi.

Türkiye’den Çerkes Kültür Festivaline katılan Tsey Yılmaz ise ‘ İçtenlikle söyleyebilirim ki dünyada Kfar-Kama gibi bir Çerkes köyü daha yok. Sokak isimleri Çerkesçe, Çerkes bayrakları evlerde asılı ve aynı şekilde sülale armaları da ‘ dedi.

Kfar-Kama turizm ile dünyada öne çıkan köylerden birisi.

Kaynak : Adıge Cumhuriyeti Devlet Televizyonu – Kebarxer

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img